Článek
Adaptace slavného románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války patří bezesporu mezi klenoty české kinematografie. Film Dobrý voják Švejk, režírovaný Karlem Steklým, přenesl Haškovu satiru na plátno a dodnes patří mezi nejoblíbenější snímky u nás.
Za obrovským úspěchem Dobrého vojáka Švejka z velké části stojí samozřejmě jedinečný Rudolf Hrušínský (78). Právě díky němu se Švejk stal jednou z tuzemsky nejznámějších filmově i literárně ztvárněných postav. Hrušínský dokázal dokonale zachytit Švejkovu bezelstnost, ironii a humor, který je prostý, ale zároveň geniální. Zajímavostí je, že režisér Steklý měl o obsazení hlavní role zpočátku pochybnosti.
Hrušínský byl znám spíše z vážnějších dramatických rolí, a proto si nebyl jistý, zda zvládne odlehčený humor Haškovy postavy. Hrušínský nakonec tuto hereckou příležitost dostal. A můžeme říci, že naštěstí. Po téměř sedmdesáti letech od natočení Dobrého vojáka Švejka si totiž jen těžko dokážeme v roli představit někoho jiného. Pokud se ani vám Švejk stále ještě neomrzel, příležitost se s ním znovu setkat budete mít ve čtvrtek 19. prosince večer na obrazovkách Televize Seznam od 20:10. Hned den poté, v pátek 20. prosince, pak můžete zhlédnout i druhý díl s názvem Poslušně hlásím.
Bylo by ale nespravedlivé všechen úspěch filmu o vojáku Švejkovi připsat jen Hrušínskému. Další výraznou postavou byl samozřejmě Svatopluk Beneš, který ztvárnil nadporučíka Lukáše. Beneš, známý svou elegancí, se pro roli ideálně hodil a skvěle kontrastoval se Švejkovou naivitou. Herecké obsazení dále doplnili mimo jiné legendární František Filipovský, Miloš Kopecký či Josef Hlinomaz a mnoho dalších.
Vtipné scénky a nezapomenutelné hlášky
Film Dobrý voják Švejk je plný ikonických scén, které se zapsaly do dějin českého humoru. Nezapomenutelný je Švejkův „test na idiota“, kdy ho vojenský lékař posílá k psychiatrovi. Stejně tak jsou nezapomenutelné opilecké příběhy s feldkurátem Katzem. Jedním z vrcholů je pak scéna, kdy Švejk vysvětluje svou filosofii života a s odzbrojujícím klidem paroduje absurditu války. Nicméně o filmech se Švejkem se dá říct, že co scéna, to hláška, která zlidověla.
Politický tlak
Navzdory celospolečenské oblibě se filmy neobešly bez kontroverzí. Někteří kritici tehdy režiséru Steklému vyčítali až moc velký odklon od Haškovy knižní předlohy. V zahraničí byly dokonce filmy se Švejkem přijaty spíše jako kuriozita, ale v některých zemích se objevily problémy s jejich promítáním kvůli zobrazení církevních postav, například feldkuráta Katze, který je vylíčen jako alkoholik.
Další problém nastal při uvedení druhého filmu Poslušně hlásím, který také uvidíte na Televizi Seznam. Hrušínský později vzpomínal, že se ocitl pod tlakem cenzury, která si přála odstranit několik scén, jež byly považovány za politicky nevhodné.