Hlavní obsah
Článek

Na Velký pátek, tedy 29. března, se můžete těšit na řadu pohádek, mezi nimi i na S čerty nejsou žerty, kterou odvysílá Televize Seznam. Jedna z nejoblíbenějších českých pohádek připomíná, jak to bylo (či nebylo?) s peklem. Jisté ale je, že při natáčení museli filmaři i herci popustit uzdu své fantazii.

Kdo ví, jak vypadá pravý čert? Právě na tuto otázku hledal odpověď i režisér pohádky S čerty nejsou žerty Hynek Bočan. A protože nebyl s nejrůznějšími návrhy zcela spokojen, požádal o pomoc ty nejpovolanější: děti. Jeho syn, který v době natáčení (1984) chodil ještě do školy, požádal své spolužáky a kamarády, aby nakreslili, jak podle nich vypadá čert. Kostýmy a masky pak byly opravdu zpracovávány na základě těchto dětských kreseb.

Šílený Lucifer Heřmánek

Stejný problém pak stál i před herci. Jak vlastně takového čerta zahrát? Pro většinu štábu, zejména pro režiséra Bočana, to byla úplně nová disciplína, takže nikdo moc neměl představu, jak na to. Peklo ještě nikdy netočili a většina herců ani nehrála čerty. Karel Heřmánek, který v pohádce ztvárnil Lucifera, se s tím ale nepáral: „Byl první natáčecí den, spustili jsme kameru a Karel začal řádit. Doslova. Koukal jsem jak blázen. Šel jsem za ním a ptal jsem se ho, co dělá? Že snad zešílel. A on mi odpověděl, že nezešílel, že takhle vypadá čert! Co čert?! Lucifer! A že takhle to prostě být musí,“ vzpomínal na natáčení režisér. Nakonec nechal vše na Heřmánkovi a dobře udělal. Role Lucifera a jeho hlášky jako „Strhla nám váhu!“ nebo „Degraduju tě na králíka!“ či „Pozor na peří a žádný alkohol!“ jsou zkrátka nezapomenutelné. Ostatně stejně jako hlášky, které pronášel Petr Nárožný v roli kaprála: „Je to rebel! Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil“ nebo „Máchale, spadlo ti to. Asi vítr…“

Povolali armádu

Vytvořit dokonalou iluzi pekla nebylo jen tak. Ohnivé a pyrotechnické efekty musely působit dokonale a autenticky. Když ale filmový štáb zadal požadavek na Barrandově, pyrotechnici neměli čas. Nezbývalo tedy nic jiného než o pomoc požádat armádu. Externě se spojili s vojenskými pyrotechniky, vymyslela se práce s plamenomety a acetonem, aby vše dobře hořelo a vše proběhlo k naprosté spokojenosti všech. A díky tomu i Češi dodnes vědí, jak asi vypadá peklo.

Neopětovaná láska?

Samozřejmě že hlavní dějovou linkou pohádky S čerty nejsou žerty je láska. Kdo by nefandil citovému vzplanutí hodného a statečného Petra Máchala a cudné a skromné Adélky? Věděli jste, že jejich zamilované pohledy nebyly hrané? Monika Pelcová, která byla dokonce neherečka, se během natáčení do představitele Petra (Vladimír Dlouhý) opravdu zamilovala. I když to časem popírala a jejich vztah komentovala se slovy, že jsou z nich dobří přátelé, traduje se, že loučení po skončení natáčení bylo velmi slzavé a bolestivé. Pelcová se před kamerou už nikdy neobjevila. Její zamilovaná píseň s textem Petře, Petříčku, chlapče rozmilý nám ale lahodí v uších dodnes. A vy si ji můžete znovu připomenout v pátek od 20:10 na obrazovkách Televize Seznam.

5
fotek

Další články

Načítám