Hlavní obsah
Článek

Kriminální komedii z roku 1966 natočil režisér a spoluscenárista Ivo Novák podle stejnojmenného románu spisovatele Václava Erbena. Spolu se Zdeňkem Podskalským se podílel i na scénáři. V příběhu i na filmovém plátně poprvé vystupuje bystrý kapitán Exner, kriminalista, který si s chutí užívá života.

Děj se točí kolem pokladu z 9. století, o němž se odborníci domnívali, že byl zničený během druhé světové války. Když se jeho součást objeví, vyvstává otázka, zda nebyl ukraden. A také, jestli není klíčem k záhadné vraždě pracovnice Archeologického ústavu AV. Kdo poklad odcizil a kdo vraždil, uvidí diváci Televize Seznam 29. dubna ve 20.10.

Watson v sukních

Do hlavní role kapitána Exnera obsadil režisér Jiřího Valu (†76), jemuž se neustále do cesty a vyšetřování plete Kamila Housková v podání Gabriely Vránové (†78). Tahle studentka UMPRUM je vlastně hybatelkou pátrání, protože to byla ona, kdo upozornil na unikátní šperk, co měl být jako ostatní poklad zničený.

Kamila si během studia brigádně přivydělává v Družstvu rytců, kam přijde zákazník se starou mincí, aby mu odlili kopii. Všímavá dívka pochopí, že nejde o žádnou cetku. Exner slečnu nebere příliš vážně, jenže se mu líbí, a tak slíbí pomoc. Aby o nic z vyšetřování nepřišla, je kapitánovi stále v patách, i proti jeho vůli.

Půvabná blondýnka se sice chová občas zbrkle, ovšem atraktivnímu vyšetřovateli pomáhá a není mu lhostejná… Vala s Vránovou vytvořili dvojici, kterou tvůrci pojali komediálně. V té době bylo představiteli Exnera 39 let, zatímco herečce 26. A diváci tuhle dvojku kvitovali.

Mezi vědci

Také pobavily postavy vědců z Archeologického ústavu, které jasně naznačují, kdo má na tomto poli navrch. Aby nedošlo k mýlce, vědátor nosí plnovous, brýle, vytříbeně mluví a je za každých okolností přesný. Zejména když se na vědecké půdě ocitnou vyšetřovatelé, je poměr sil či spíše intelektu daný.

Jeden z diváků třeba nadšeně glosoval následující scénku: Nejkomičtější je návštěva příslušníků VB v muzeu, kde si chtějí zapůjčit repliky jim nic neříkajících (a přitom velmi známých) artefaktů. Nezapomenutelný pohled Vladimíra Šmerala (profesor Alinger, ředitel Archeologického ústavu Akademie věd) na policajty, stojící před kopií římského nápisu z 2. století na trenčínské skále a tvářící se, jako by ani na základní škole neměli hodiny dějepisu…

Štramácký kapitán Exner

Kapitán Kriminální služby VB JUDr. Michal Exner je fiktivní literární a pak i filmová a televizní postava stvořená Václavem Erbenem. Tenhle kriminalista se naprosto odlišoval, jak vzhledem, tak chováním, od dosavadních literárních postav české detektivky. K provokativnímu a výstřednímu hrdinovi se spisovatel později vyjádřil: „V té době byli v české detektivce jenom strejcové, Vachkem počínaje a Škvoreckým konče. Tak jsem si říkal, že zkusím proutníka, co se jen tak lehce pohybuje světem.“

Mladý, pohledný Exner má právnické vzdělání, je všeobecně vzdělaný, výborný pozorovatel, psycholog, empatický, se smyslem pro humor a zálibou v ironii. Milovník žen, dobrého jídla a pití se elegantně obléká a žije sám. Vlastní černý mercedes, velký kabriolet s plátěnou střechou, o který se vzorně stará.

Ve filmových adaptacích se místo něj vyskytují jiné, ale také vzácné a pozoruhodné automobily. V prvním snímku Poklad byzantského kupce jezdil automobilem Bugatti Type 50 z roku 1931. V seriálu Kapitán Exner (2017) má ikonický Jaguar E-Type, jehož kapotu na zádi zdobí nápis Kapitán Exner.

Po Jiřím Valovi se charismatický vyšetřovatel objevil až v televizní inscenaci Bláznova smrt (1973) a hrál ho Petr Kostka. Ve filmové detektivce Smrt talentovaného ševce (1982) hlavní postavu ztvárnil Jiří Kodet. Exnera si zahrál rovněž Karel Heřmánek v inscenaci Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí z roku 1986. A po dlouhé natáčecí pauze s tímto hrdinou novodobého kriminalistu v seriálu vytvořil Michal Dlouhý.

5
fotek

Další články

Načítám