Hlavní obsah
Článek

K Vánocům patří i nadčasové prvorepublikové filmy. Jedním z divácky nejvděčnějších je bezesporu Eva tropí hlouposti, který v roce 1939 natočil geniální režisér Martin Frič (†66). Adaptace humoristického románu Fan Vavřincové Patsy tropí hlouposti je jediným scenáristickým počinem Vladimíra Peroutky, díky svým kvalitám je však srovnatelná s nejlepšími hollywoodskými crazy komediemi té doby. Mimochodem Vavřincová román napsala, když jí bylo pouhých 16 let.

Středobodem vyprávění je spontánní a nápaditá dívka Eva (Nataša Gollová †76), která se rozhodne udělat radost milované tetičce Pa (Zdeňka Baldová †73). Ve snaze získat pro ni návod na pěstování Záhorské růže se ztřeštěná dívka vloudí do domácnosti tetiččina souseda coby falešná sekretářka. Ve všeobecném zmatku se stačí zamilovat a zkomplikovat život svému bratru Michalovi (Oldřich Nový †83), který zahořel láskou k sousedově dceři Elišce (Jiřina Sedláčková †87).

Ta se právě snaží uniknout plánům své matky, která chce za každou cenu oznámit její zasnoubení s přihlouplým Zdeňkem (Josef Gruss †63). Proto požádá Michala, aby se vydával za jejího snoubence, anglického hraběte. Už tak velký zmatek zkomplikuje továrníkův tajemník Jiří Kučera (Raoul Schránil †88), ve skutečnosti doktor Jiří Novotný, jenž se do domu vetřel, aby se zmocnil drahocenného náramku své matky. Rázná paní Záhorská (Marta Májová †89) ho získala jako zástavu a odmítá ho vrátit. Je víc než jisté, že dům Záhorských čeká rušná noc.

Libozvučná angličtina

Protože ani Eva, ani Michal neumějí slovo anglicky, má jejich „rozhovor“ před všetečným sluhou Janem (Bolek Prchal †50) následující českou podobu. Michal: „Máte ráda můj havelok?“ Eva: „Váš havelok? Ach ne, třicet čtyřicet.“ Michal: „Ok, můj chlapče, pánův hlas.“ Eva: „Hlas? Černá a bílá.“ Inspirace tenisem, whisky Black & White a gramofonovou značkou His Master's Voice jsou zcela evidentní.

Foto: A. Šmotlák/Profimedia
Nataša Gollová patřila k našim oblíbeným herečkám.

K výkonu Nataši Gollové jeden z tehdejších kritiků prohlásil, že začala dělat inteligentně to, co dosud na pochybné úrovni dělala Věra Ferbasová (†62).

Kde se točilo

Téměř celý film se natáčel v ateliéru. Stromy v okně jsou sice živé, ale jen uříznuté. Když již uvadaly, musely být nahrazeny novými. Pouze pár scén bylo natočeno v dobře identifikovatelných exteriérech.

Když Michal přijíždí ze Švédska a opravuje svůj vůz, čtyřdveřový americký sedan Graham Supercharger z roku 1936, stojí na Škroupově náměstí v Praze. Když se do vozu schová Eliška, nejprve objede celé náměstí dokola. Trafika, kde kupuje cigarety (a Eliška z auta uteče), byla v nedaleké Kubelíkově ulici.

Obstála by i v Hollywoodu

Několik pokusů natočit crazy komedii se objevilo už krátce před vznikem tohoto filmu – například Milování zakázáno (1938). Až film Eva tropí hlouposti je ale považován za první vydařenou českou crazy komedii. Frič americké bláznivé komedie dobře znal, ale současně chtěl být osobitý. V roce 1998, na základě ankety diváků „Volíme veselohru století“, kterou pořádala Česká televize spolu s Týdeníkem Televize, byl film oceněn jako nejlepší filmová komedie 30. let a za celé století se umístil na 7. pozici.

Související témata:
Film Eva tropí hlouposti

Další články

Načítám