Článek
Svetry do véčka, „plesnivé“ džíny, bílé ponožky a mokasíny. To patřilo do šatníku, pokud jste chtěli být in, dnes nám ohoz taxikáře Tomáše a číšníka Michala může připadat úsměvný. Na sklonku 80. let se tihle dva stali idoly. V podání Lukáše Vaculíka (62) a Sagvana Tofiho (60) byl příběh bourající mýty o dobře fungující socialistické společnosti bombou.
Osvědčené tvůrčí duo režisér Jaroslav Soukup a scenárista Miroslav Vaic zavedlo diváky do noční Prahy, ukázalo na šmelinu, podvody a podrazy, kterým se snaží po svém čelit dva rebelové. Atraktivní snímek Kamarád do deště (1988), který odvysílá Televize Seznam ve čtvrtek 13. února ve 20.10, diváci hltali a z Vaculíka a Tofiho holky šílely.
Jak vzít spravedlnost do svých rukou
Když přepadený, o tržbu oloupený číšník Michal zjistí, že akci zorganizoval jeho vedoucí Kadlec, začne s kamarádem Tomášem, taxikářem, chystat chytrou odplatu. Hlásit napadení si totiž netroufá, protože je v podmínce. A tak se dva nerozluční kamarádi rozhodnou pracovat na podrazu, aby se podvodníci dostali do rukou spravedlnosti.
„Byl to vůbec první film z akčního žánru pro mladé publikum, který se u nás natočil. Psali jsme ho přímo na tělo Sagvanovi a Lukymu. Scénář se musel schvalovat na vnitru, kde k němu měli ideologické výhrady. Říkali, že to zpracování kazí mládež. Nicméně film se podařilo natočit a byl to trhák,“ uvedl Soukup. Ve filmu kromě krimi zápletky a chvil napětí vybuchne dokonce taxikářská volha, není nouze o nadsázku a humorné hlášky.
Režisér měl tedy od samého počátku jasno, kým obsadí nerozlučnou dvojku. O tom, kdo si zahraje podvodníka Kadlece, byl také přesvědčený: bude to Karel Augusta.
Toužil získat profesora Vyskočila
Součástí pasti na podvodníky je byt historika umění, vybavený cenným nábytkem a starožitnostmi. Na něj se mají šmelináři chytit, přičemž majitel o tom nemá tušení. Mstitelé se k němu dostali pod záminkou filmování exkluzivních interiérů. Pro roli nevrlého vědátora Syřiště chtěl režisér stůj co stůj získat Ivana Vyskočila, profesora z DAMU. Jenže ten se všemožně bránil hrát v komerčním filmu. Jak později Soukup vzpomínal, dalo mu velkou práci ho přesvědčit.
Michalovu přítelkyni, fotografku Magdu, představuje polská herečka Beata Andraszewicz. Tu objevil na chodbě filmové akademie v Lodži a pozval ji na konkurz. Ke zloduchovi Kadlecovi potřeboval rovnocenného parťáka, kterého našel v Bratislavě. Andrej Hryc zahrál překupníka Bureše přesvědčivě. Stejně tak Alena Vránová varietní umělkyni Vlastu, podle potřeby falešnou produkční či vdovu Syřišťovou. Role umožnila herečce předvést komediální talent.
Z kamaráda do deště se stal idol
Že Kamarád do deště dodnes baví, dokládá i obliba písničky Dávej, ber, složené pro tento film. Jan Baláž a Vašo Patejdl, členové kapely Elán, jí vdechli hodně živý náboj. Impulzivní, provokativní vypalovačka byla jako stvořená pro temperamentního Tofiho. Pecku, kterou nazpíval s Vaculíkem, použil režisér i ve videoklipu. V něm sice pěvecky a tanečně dominuje Sagvan, nicméně megahit byl na světě.
Dodnes si notujeme Dávej, ber. Dávej, co máš, co můžeš… Dávej, ber, třeba se svlíkni z kůže. Atraktivní song zní nejen na diskotékách… A z třiadvacetiletého snědého kluka s dlouhými kudrnatými vlasy, který má po tátovi kurdské předky, se kdysi stal dívčí idol.