Hlavní obsah
Článek

Peter Fonda, syn legendárního herce Henryho Fondy a bratr herečky Jane Fondy, patřil k nejvýznamnějším hercům a režisérům americké kinematografie 60. a 70. let. Jeho jméno se spojovalo s filmovým hnutím, které posouvalo hranice hollywoodské kinematografie. Peter Fonda se stal symbolem mladistvého vzdoru a rebelství.

Syn slavného otce se na konci šedesátých let proslavil jednou ze dvou ústředních postav Bezstarostné jízdy. Jeho kariéra byla ale mnohem širší a rozmanitější. Prosadil se i jako režisér a producent. Pro svůj debut si vybral scénář skotského autora Alana Sharpa s názvem Muž na výpomoc. A kromě režie se ujal i hlavní role.

Snímek je zajímavý nejen díky Fondovi samotnému, ale také tím, že přináší osvěžení tradičního westernového žánru, v němž se vyvažují humorné prvky s vážnými tématy, což bylo pro westerny té doby neobvyklé. Další neobvyklostí snímku, který si můžete užít již dnes večer od 20:10 na obrazovkách Televize Seznam, je, že zatímco mnozí hrdinové westernů jsou vyobrazeni jako bezchybní bojovníci nebo neohrožení muži spravedlnosti, Fonda vytvořil postavu, která divákovi odhaluje svoje vnitřní pocity a obavy.

Hollywoodský rebel

Dobovou kritikou byl snímek označen jako hippie western, nabízí ale notnou dávku romantiky a hlubokých myšlenek o hledání sebe sama a životních priorit. Fonda se nikdy nebál nových věcí. I snímkem Muž na výpomoc bořil zažitá klišé, jimiž se vyznačovaly mnohé westerny klasického Hollywoodu.

Hledání smyslu života

Jak v Bezstarostné jízdě, tak v Muži na výpomoc řeší Peter Fonda hledání vlastního místa v životě jako cesty k naplnění. Sám Fonda se i v reálném životě potýkal s těmito otázkami. Prožil náročné dětství. Když mu bylo deset let, jeho matka spáchala sebevraždu. Žiletkou si podřízla hrdlo. Důvodem byl patrně rozvod s Henrym Fondou, který nedokázala přijmout. O tom, jak a proč jeho matka zemřela, se Peter dozvěděl až o mnoho let později. Peter jejím odchodem velmi trpěl, vyrůstal ale v křesťanské rodině, ve které se věřilo, že bolest se dá vyléčit pouze a jen modlením. Projevení emocí nebylo přípustné. Obecně sdílení pocitů se v jeho rodině moc nenosilo, a tak s otcem neměli příliš blízký vztah. Ačkoliv ve filmu dokázali emoce pustit, v soukromém životě je skrývali hluboko v sobě. Snad i proto v 60. letech silně experimentoval s drogami, s čímž se ani veřejně netajil.

Peter Fonda zemřel v rodinném kruhu ve věku 79 let na rakovinu plic. Zanechal za sebou obrovský odkaz, který skrze jeho filmy bude nadále žít.

4
fotky

Další články

Načítám