Hlavní obsah
Článek

Když režisér Vít Olmer začal připravovat Tankový prapor, v tvůrčím štábu panovalo nadšení. Šlo o první soukromě natáčený celovečerní hraný film v dějinách československé a české kinematografie od zestátňovacího dekretu z roku 1945. Dílo nabité humornými situacemi a vtipnými hláškami ze života naší armády na počátku 50. let baví české diváky již 34 roků.

Scenáristé Radek John a Vít Olmer se inspirovali stejnojmenným románem Josefa Škvoreckého. Jeho hlavní hrdina Danny Smiřický prožívá základní vojenskou službu v letech 1953-54 za časů neblaze proslulého ministra obrany Alexeje Čepičky. V hodnosti rotného podstupuje výcvik tankistů pod vedením bolševických lampasáků. Službu vlasti si s ostatními vojáky zpříjemňuje myšlenkami na civil, jídlo, alkohol a ženy…

Fanoušci Tankového praporu, který uvede Televize Seznam 3. dubna ve 20.10 hodin, považují tuto komedii za hanbatějšího příbuzného Černých baronů. Režisér měl při výběru herců šťastnou ruku – takový nadporučík Růžička v podání Miroslava Donutila (74), do té doby ne tak známého herce, „udělal“. Největší ohlas hodný Oscara ale zaznamenal výkon Romana Skamene (70)v roli majora Borovičky přezdívaného Malinkatej ďábel.

Tvůrci ostrouhali

Premiéra filmu proběhla 29. května 1991. Zhlédly ho přes dva miliony diváků. K úspěchu přispěla i volba představitele hlavní postavy ztvárněné miláčkem publika Lukášem Vaculíkem (62). Přesvědčivé výkony herců dopomohly k utržené sumě, na tu dobu astronomické – 55 milionů korun za návštěvnost v kinech.

Láskyplnou story prožije Danny s půvabnou Janinkou Pinkasovou, manželkou nadporučíka Pinkase. Hrála ji Simona Chytrová, která pro Televizi Seznam zavzpomínala na natáčení. „Film se dělal s velkým nadšením, téměř zadarmo. Scenáristé podepsali úplně blbou smlouvu na jedno procento ze zisku. Přitom producent Martin Kratochvíl z Bontonu si za ten film koupil letadlo,“ poznamenává herečka, která se později vdala za režiséra Olmera (82).

„Dokonce pan Škvorecký, který přiletěl z Kanady na premiéru, dostal za všechna autorská práva pouhých 45 tisíc. To bylo úplně směšné,“ vypráví, o jak nezkušené začátky šlo při vzniku prvního soukromého filmu u nás.

S Vaculíkem v koupelně

Tankový prapor se stal pro herečku Chytrovou osudovým. S režisérem se potkali v Moskvě, kde představoval kriminálku z veksláckého prostředí Bony a klid, a ona tam účinkovala se Semaforem. „Tehdy mě vyzval, ať se zúčastním konkurzu na roli Janinky do Tankového praporu. Měla jsem být naivní, ale Vítek se obával, abych nebyla moc. Líbilo se mu spojení mě a Lukáše Vaculíka, akorát říkal, že vypadám moc mladě. Nakonec to vyšlo hezky,“ řekla Televizi Seznam Simona Chytrová (62).

Po představení v Semaforu jezdila na natáčení. Vzpomíná na super kolektiv, přičemž za nejbližšího parťáka považovala Vaculíka, kterého už znala z dřívějška. „Já byla hozená do vody, vedle spousty výborných herců, musela jsem to ustát. Natáčení erotické scény s Lukášem předcházelo jeho filmování na tankodromu. Přišel do bytu hrozně špinavý. Řekl mi: Hele, já se potřebuji vysprchovat, pojď se mnou do koupelny, abychom se seznámili,“ směje se a přiznává, že ji to překvapilo, styděla se a nedívala…

Erotická scéna pobavila

Filmování lechtivých záběrů probíhalo v panelákovém domě na berounském sídlišti. „Vítek vyhodil všechny z placu, zůstal jen on a kameraman. Scéna se natočila a najednou se ozval potlesk. Jak byt nasvítili, tak oknem všechno pozorovali obyvatelé z okolních bytů. Byli jsme jak v akváriu. Štáb naši erotickou scénu neviděl, ale sídliště se bavilo,“ prozradila herečka Televizi Seznam.

8
fotek

Další články

Načítám