Článek
Když se v roce 1993 šílený vůdce sekty David Koresh zabarikádoval se svými následovníky na ranči v Texasu, FBI uvažovala, že osloví Charltona Hestona, ať znělým hlasem promluví k pomatenci jako Bůh, aby se vzdal. Z plánu sešlo a zásah skončil krveprolitím…
Mojžíš, židovský princ Ben Hur, sochař Michelangelo, kardinál Richelieu či nacistický sadista Mengele. Ve výčtu rolí americké hvězdy se najdou nejrůznější postavy, on sám měl nejraději stárnoucího kovboje ve westernu z roku 1967. Zkušený televizní režisér Tom Gries myslel na charismatického herce nejspíš od počátku, kdy psal scénář k filmu.
Heston, v té době již nositel Oscara za Bena Hura ve stejnojmenném historickém dramatu z roku 1959, byl tak nadšený, že scenáristu podpořil i v jeho režijním úsilí. Will Penny patří k nejzajímavějším westernům 60. let, později opěvovaným pro realistický příběh i ztvárnění. Na Televizi Seznam ho uvidíte v pondělí 10. února ve 20:10.
Co je to být kovbojem
Osamělému honákovi krav, dokonale ovládajícímu řemeslo, táhne na padesát. Neumí číst ani psát, zato má hluboký smysl pro právo a spravedlnost. Proto nehledí na rizika, když potká opuštěnou ženu s malým synem v nesnázích. Catherine si zahrála půvabná Joan Hackett. Ač byla brunetka s hlubokýma očima o víc než deset let mladší než on, zemřela v říjnu 1983 v pouhých 49 letech. Jejího malého syna přesvědčivě ztělesnil režisérův desetiletý potomek Jon, v titulcích uvedený jako Jon Francis.
Zápletka westernu je jednoduchá, v ději pochopitelně nechybí zlo představované padouchem Quintem (Donald Pleasence) a jeho třemi syny. Když Will v boji jednoho z nich zastřelí, ostatní přísahají, že se pomstí. Příběh se sice nijak nekošatí, přesto si Tom Gries vysloužil chválu za působivý scénář i režii. Kritici oceňovali kromě Hestonova výkonu i Pleasence jako dementního kazatele.
Podstoupil protialkoholní léčení
Ve filmu si diváci užijí nádherných přírodních scenérií, zejména úpatí pohoří Inyo Mountains nedaleko města Bishop v Kalifornii. Will Penny neznamenal kasovní úspěch, ale Heston si vzápětí spravil chuť populární Planetou opic (1968). Role astronauta Taylora, podle jeho slov, patřila k fyzicky nejnáročnějším. Navíc během natáčení bojoval s chřipkou. V tomto filmu se poprvé objevil v nahé scéně…
Sám sebe si zahrál v roce 1998 v jedné z epizod seriálu Přátelé. Tehdy odvážně oznámil, že podstoupil léčení, aby se zbavil problémů s pitím, což působilo pozitivně. Už méně kladně byly přijímány jeho názory na právo nosit zbraň, za které při mnoha příležitostech agitoval.
Přes šedesát let s jednou ženou
Tenhle chlapík s ostře řezanými rysy a pádným velitelským hlasem sloužil v letech 1943 až 1946 v americkém letectvu. Válku prožil jako radista bombardéru B-29 na aljašském souostroví Aleuty a dosáhl seržantské hodnosti. Ani válečná vřava ho neodradila od úmyslu pojmout 17. března 1944 za ženu Lydii Clarke. Spolu se pak přestěhovali do New Yorku, kde si vydělávali i jako manekýni.
Na konci herecké kariéry vytvořil podle skutečného příběhu postavu nacistického vraha Josefa Mengeleho v dramatu Můj otec Mengele (2003). Už předtím však Heston oznámil, že trpí Alzheimerovou chorobou. Srdnatým bojem se zákeřnou nemocí se stal vzorem pro mnoho podobně postižených. Zemřel v 84 letech doma v Beverly Hills 5. dubna 2008 obklopen svými nejbližšími. O šest let později se objevil na amerických poštovních známkách.