Hlavní obsah
Článek

Koho volíš, Losnu, nebo Mažňáka? Znalci díla Jaroslava Foglara, zejména Rychlých šípů čili RŠ, dobře vědí, jak zní nejhorší možná odpověď na tuto otázku: Třeba Bahňáka… Vypravit se do čtvrti zvané Stínadla chtělo odvahu vždycky. Ale v době vyhroceného předvolebního boje o funkci Velkého Vonta to bylo doslova o… ústa. Hoši z Rychlých šípů přece nehovořili hrubě.

Kde ta tajemná Stínadla vlastně jsou? Na to se pokoušely přijít generace čtenářů. Když se ale režisér Petr Kotek (61) pustil začátkem 90. let do natáčení celovečerního filmu Záhada hlavolamu, někde je prostě najít musel. Jenže to nebylo na jednom místě a ani v jednom městě.

Ano, natáčelo se především v Praze na Starém Městě, ve Vršovicích, na Malé Straně, Novém Městě, v Karlíně, Nuslích a na Vinohradech. Iluzi Sv. Jakuba tvoří dokonce tři budovy – kostely Panny Marie pod řetězem v pražské Lázeňské ulici, sv. Kateřiny v Kateřinské a Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici, kde se točily interiérové scény.

Rozdělovací třídu, kterou bylo třeba překonat, vetknout do klopy žlutý špendlík a ponořit se do stínadelského šerosvitu, ale filmaři našli až v Olomouci. Ve skutečnosti se jmenuje Pekařská. Jak se výběr lokací podařil, to můžete posoudit v sobotu 19. dubna v 18.10, kdy film odvysílá Televize Seznam.

Původní komiks měl zvýšit náklad

Původní komiksové příběhy chlapecké pětice Rychlých šípů začaly vycházet 17. prosince 1938 jednou týdně na zadní straně časopisu Mladý hlasatel. Byly vyvrcholením snah Jaroslava Foglara o zavedení výchovných čtenářských klubů mezi mládeží, uvádí Wikipedie. Zároveň ale šlo i o zvýšení nákladu časopisu.

Autor celý život odmítal prozradit, zda tento chlapecký klub ve skutečnosti existoval, či nikoli. Ať už vědomě, či nevědomě však postupně odhalil několik indicií. Prozradil třeba, že Rychlé šípy žily v Praze.

Jak vše přehledně zdokumentoval Miloš Dvorský ve své knize Mýtus zvaný Stínadla, těžiště Foglarovy inspirace bylo v jeho vlastním dětství. Částečně se inspiroval také příhodami ve svém oddíle, dílem běžnými novinovými články. Stěžejní však byla Foglarova jedinečná fabulace.

Existovaly RŠ? Jindra Hojer ano

Jeden ze členů, Jindra Hojer, se ovšem jmenuje podle skutečného člena Foglarova oddílu. Vedoucí s přezdívkou Jestřáb požádal jeho rodiče o svolení pro užití synova jména. Ti se jen zajímali (a Foglar to přislíbil i samotnému Jindrovi), zda Foglarem zamýšlená postava bude čestná.

Později vznikla i knižní trilogie Dobrodružství v temných uličkách: Záhada hlavolamu (1941), Stínadla se bouří (1947) a Tajemství Velkého Vonta (1986 české vydání v Německu, v ČR 1990). Ještě před Kotkovým filmem, který se v kinech objevil v roce 1993, se příběhy Rychlých šípů staly také námětem televizního seriálu z roku 1969, jeho režisérem byl Hynek Bočan.

Režisér Kotek se věnuje především dokumentární tvorbě. Záhada hlavolamu byla jeho filmovou prvotinou. Asi není nutné připomínat, že záhadným hlavolamem byl ježek v kleci, kterého bylo třeba postupem známým pouze zasvěcencům vysvobodit a pak rozšroubovat a v něm najít… Ale to už samozřejmě dávno víte, nebo se na to můžete podívat.

„Nechápu, že v Čechách nešlo o totální megahit s deseti pokračováními a třemi prequely, vždyť Foglarova tvorba patří v ČR k absolutnímu kultu,“ hodnotí ji na webu csfd.cz jeden z recenzentů. „Dokonalá atmosféra odpovídající knize. Režisér výborně vystihl ducha Foglarových komiksů,“ přidává se další.

5
fotek

Další články

Načítám