Článek
Bylo jich sedm a sešli se na celkem nevinnou partii pokeru. Pak ale přistihli spoluhráče při falešné hře. A rázně se s ním vypořádali: Oběsili ho. Jeden z nich, vyhlášený karbaník Van Morgen, se lynče nezúčastnil, naopak se mu pokusil zabránit. Skončil v bezvědomí.
To byl ale teprve začátek. Účastníci této krajně vyostřené karetní sešlosti začali jeden po druhém umírat násilnou smrtí. Odhalit tajemného mstitele se pokouší Van Morgen s pomocí nového místního kazatele Rudda. Jak ve svém pátrání uspějí, můžete zjistit na Televizi Seznam, která western s kriminální zápletkou a názvem Pět smrtících karet (5 Card Stud) odvysílá v pondělí 17. února ve 20.10 hodin.
Nepiju já, to moje tělo
Film měl premiéru v roce 1968. Režisér Henry Hathaway při obsazování hlavních rolí Van Morgena a Rudda vsadil na naprosté tutovky: Deana Martina a Roberta Mitchuma. První byl stejně slavný coby herec i zpěvák, ve filmu proto zaznívá v jeho podání i úvodní píseň. Druhý si pěstoval pověst „zlého hocha“ mezi hollywoodskými hvězdami a po hercích, jako byl John Wayne, pomáhal vytvářet nový typ hrdiny.
Oba svého času boxovali. Mitchum byl mezi profesionály v těžké váze poměrně úspěšný. Z ringu si sice odnesl jizvu na tváři a zlomený nos, co si ale může představitel drsňáků přát víc? Martin boxerskou kariéru líčil slovy: „Až na jedenáct jsem zvítězil ve všech zápasech. Kolik jich celkem bylo? Dvanáct.“
Jenže díky těmto mačům získal kontakty na majitele klubů (potažmo mafiánské bosse) a jeden z nich mu později nabídl i první zpěvácké vystoupení. Podobně jako Franka Sinatru, jeho velký vzor, jej proto později osočovali ze spolupráce s mafií. Jenže to asi nebylo tak horké. FBI totiž zatkla mafiána, který spřádal plány na zranění nebo zabití Martina, protože prý nebyl „rodině“ dostatečně vděčný.
Jestli ale měl k mafii jen vlažné vztahy, jeho vztah k alkoholu byl naopak přímo žhavý. Dával ovšem najevo, že to vlastně vůbec není jeho problém. „Nepiju já, to moje tělo se opíjí,“ říkal.
Z vězení ke slávě
Jiný výrok je spojován s Mitchumem. „Kolují o mně všechny možné zvěsti. A všechny jsou pravdivé. Můžete si nějaké vymyslet, jestli chcete.“ V mládí se toulal, ve čtrnácti letech opustil školu a domov a vystřídal mnoho příležitostných zaměstnání. Pracoval jako čistič kotlů na nákladní lodi, stavební dělník, vyhazovač v nočním klubu, horník nebo pomocník astrologa. Za přechovávání marihuany si poseděl i za mřížemi.
„Jediný rozdíl mezi mnou a ostatními herci je ten, že jsem strávil víc času ve vězení,“ komentoval to později.