Článek
Charismatický německý herec s typickým tmavým knírkem Götz George se díky roli detektiva Schimanského stal seriálovou hvězdou a ikonou německé krimi. Slávu ale neunesl a s natáčením byl konec.
Na televizní obrazovky se vrací jeden z nejoblíbenějších komisařů kriminální policie Horst Schimanski. Dodnes ho milují diváci po celém světě a pro herce Götze George se stala právě role Schimanského osudovou. Během 32 let ztvárnil tuto fiktivní postavu celkem 48krát, se Schimanským tak prožil velkou část svého života. Nekompromisní, drsný a někdy až kontroverzní detektiv se stal symbolem německé televizní krimi a přitáhl k obrazovkám miliony diváků. Připomenout si ho můžete ode dneška každou středu od 20.10 na obrazovkách Televize Seznam.
Schimanski měl být původně kravaťákem
Komisař Schimanski přinesl do televizního světa kriminálek nový pohled. Jeho postava vybočovala v mnoha ohledech z tradičních obrazů detektivů, jaké jsme znali z jiných krimi seriálů. Zejména šlo o jeho vyšetřovací metody a postupy. Schimanski si diváky získal díky přímému vystupování, a především neúnavnou touhou po spravedlnosti. Na rozdíl od jiných televizních detektivů byl Schimanski zobrazen jako postava, která se nevyhýbala konfliktním situacím a měla problémy s autoritami.
Původně přitom měla jeho role vypadat úplně jinak. Podle prvních představ měl být komisař Schimanski s kravatou a v obleku. George s tímto zpracováním nesouhlasil, protože podle něj neodpovídal seriálový obraz realitě. Nechal se slyšet, že Duisburg, ve kterém se seriál odehrává, dobře zná a takový detektiv by v tamním prostředí v žádném případě neuspěl. A tak se jeho postava přepracovala a vyloupl se Schimanski, jak ho známe dodnes. Vojenská bunda se stala typickým znakem Schimanského a podle mnohých je její popularita snad jen o něco menší než sláva baloňáku poručíka Columba.
Začal se chovat jako primadona
Ze seriálu Místo činu: Schimanski se stal fenomén a v 90. letech lámal rekordy sledovanosti. Bohužel se zvyšujícími se čísly rostly i neshody mezi Götzem Georgem a producenty seriálu. Herec začal působit jako rozmazlená primadona a kritizoval tvůrce za plytké scénáře. Měl také údajně nepřijatelné nároky na honorář. Vše nakonec vyústilo až v ukončení natáčení seriálu.
Vážný úraz a rozchod s partnerkou
V roce 1996 utrpěl představitel komisaře Schimanského vážný úraz. Na Sardinii ho srazil motorový člun a rozdrtil mu holenní kost. Podstoupil náročnou operaci, a dokonce mu hrozila amputace celé nohy. Následně se čtyři roky soudil s německými manželi, kteří člun v osudný den řídili. Soud nakonec vyhrál a získal vysoké odškodné. Ačkoliv si myslel, že nejtěžší časy má za sebou, krátce po úrazu ho po třinácti letech opustila jeho přítelkyně, která našla lásku v náruči o deset let mladšího muže.
Viděli jsme ho i v mayovkách
Götze George znáte především coby Schimanského, ale jistě si ho vybavíte i v románech podle Karla Maye, jako jsou Poklad na Stříbrném jezeře, Mezi supy a Vinnetou a míšenka Apanači, ve kterých postupně ztvárnil postavy Freda Engela, Martina Baumanna a Jeffa Browna. Roli Schimanského už ale žádnou jinou filmovou ani seriálovou rolí nikdy nepřekonal.
Nezapomenutelný…
Götz George byl jedním z těch herců, kteří dokázali své role proměnit v kulturní fenomén. Komisař Schimanski, jeho životní role, se stal nejen miláčkem diváků, ale i symbolem německé televize. Götz George zemřel 19. června 2016, jen měsíc před svými 78. narozeninami. Zavzpomínat na něj můžete již dnes, když si od 20.10 zapnete Televizi Seznam, na které poběží první díl z celé série Místo činu: Schimanski.