Článek
Oldřich Lipský, režisér pohádkové komedie Ať žijí duchové!, měl za sebou do roku 1977, kdy vstoupila do kin, populární veselohry, skvělé filmy i parodii na western Limonádový Joe aneb Koňská opera. Pro děti do té doby netočil. Barrandovští šéfové si mysleli, že donutí úspěšného režiséra natočit něco uvědomělého.
Lipský si ale postavil hlavu a stanovil podmínky. Přepsat scénář, vložit písničky a odmítl baviče „Strýčka“ Jedličku, na jehož popud původní scénář vznikl a který usiloval o hlavní roli. Ke spolupráci si přizval Zdeňka Svěráka (89), se kterým už dělal na filmech Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974) a Marečku, podejte mi pero! (1976). Svěrák scénář přepsal a zbavil ho politických kontextů a budovatelských témat.
Režisérovi předložil dětskou podívanou plnou humorných situací a nadpřirozených bytostí. Navíc přivedl kolegu a kamaráda, hudebního skladatele Jaroslava Uhlíře (79), pro kterého se snímek stal první filmovou příležitostí. Jak se jim to povedlo, si mohou připomenout diváci Televize Seznam během Velkého pátku 18. dubna od 18.20.
S pribináčkem na place
Do hlavní role slovutného rytíře Brtníka z Brtníku obsadil Jiřího Sováka (†79). Původně měl tuhle nadpřirozenou bytost hrát Jan Skopeček. Kvůli natáčení si už přeházel představení v divadle, studoval scénář. Měl jet na Barrandov zkoušet brnění, ale produkce se odmlčela, nikdo mu neřekl, co se děje. Až režisér Skopečkovi taktně sdělil, že vadí jeho kritické výroky vůči komunistické straně.
Rytíř Brtník si rád mohutně zavdává z lahve, na jejíž etiketě nelze přehlédnout nápis Alpa. Říká: „Toť znamenité mazadlo!“ Režisér mu do ní nechal nalít vodu, on ji nahradil vodkou… Šlo o první product placement v našem filmu a zároveň jeden z nejlépe pojatých.
Stejně tomu bylo i v případě pribináčku, který děti mlsaly. Chytlavou melodii a písničku Každý den vymysleli Uhlíř se Svěrákem jako parodii na reklamy, které tehdy ještě běžně všude nebyly. Hit „Pramen zdraví z Posázaví“ slýcháme v reklamě doteď. A výrobce přitom za působivé promo nic neplatil. Jen dětem na plac dodal krabice produktů.
První lásky
Leontýnku, dceru rytíře Viléma z Brtníku, ztvárnila Dana Vávrová. Konkurzu na pohádkovou postavu se zúčastnila v osmi letech. A jak později vzpomínala, okamžitě se zamilovala do Jiřího Procházky, který hrál Dlouhého Janka. Dělala na něj oči, snažila se, trpěla kvůli první dětské lásce, ale když začali natáčet, citové vzplanutí ji opustilo.
Do tmavovlasého kluka, vůdce celé party, díky němuž se stane Leontýnka smrtelnicí, se zbláznila po uvedení filmu do kin mnohá děvčata. Třináctiletý Jirka se stal idolem. I když byl také později úspěšný ve filmech a televizních inscenacích a vypadalo to, že má našlápnuto k herecké kariéře, na konzervatoř ho nevzali.
Začal studovat elektroprůmyslovku, ovšem na škole nevydržel a vyučil se dámským kadeřníkem. Později si doplnil vzdělání na střední hotelové škole, hrál závodně fotbal, nakonec propadl hudbě. Jiří Procházka (61) se nikdy neoženil a zůstal bezdětný.
Odešli předčasně
Hlavní role v pohádkové komedii nebyla jedinou Dany Vávrové. Okouzlila nejen svými půvaby, ale i nesporným talentem, takže se dočkala dalších příležitostí v českých filmech a seriálech. Poté se zviditelnila i v zahraničí, když ztvárnila postavu polské Židovky v německé televizní sérii. Za roli získala řadu ocenění. Německo se jí stalo osudným, potkala tam spřízněnou duši – režiséra Josepha Vilsmaiera, za něhož se provdala.
V 90. letech se začala věnovat filmové režii, vrcholem její tvorby se stalo německé drama z 2. světové války Poslední vlak, na kterém spolupracovala s manželem. Život výjimečné filmařky a mámy tří dcer ukončila předčasně, v 41 letech, rakovina děložního čípku.
Mezi partou dětí ve filmu Ať žijí duchové! nešlo přehlédnout Tomáše Holého. Jeho život v pouhých jedenadvaceti přeťala autonehoda. Postavu Pepy Boháčka v komedii ztvárnil Petr Starý, který už měl za sebou hlavní roli ve filmu Páni kluci (1975). Po natáčení „Duchů“ se rozhodl s herectvím skončit. Ani jemu osud nevyměřil delší čas – zemřel ve věku 54 roků.
Ale abychom nekončili tak smutně, roztomilého blonďáčka, nejmladšího z dětí, si zahrál Jiří Brož. Kloučka vozili na plac z nedalekého dětského domova. Hlas mu propůjčila Aťka Janoušková, stejně jako všem trpaslíkům ve filmu. Po uvedení „duchařské“ komedie si malého Jirku adoptoval herec Vladimír Krška.