Článek
O hrušce Williams byste si na první pohled mohli myslet, že je to vlastně docela obyčejná hruška. Ničím nevyniká, řekli byste si. Představte si hezký večer o několik týdnů dopředu. Po jazyku válíte doušek tak lahodné hruškovice, že myslíte na jediné: „Jak se tohle vyrobilo?“
Příběh dnes již legendární hruškovice RUDOLF JELÍNEK se začal psát roku 2007, kdy se v chilském městě Quillón zrodila společnost R. JELINEK L.A. – S.A., sesterská společnost v tuzemsku známé vizovické likérky RUDOLF JELÍNEK. Od té doby se v chilských sadech hrušky Williams pěstují a zpracovávají a výsledná hruškovice se exportuje do České republiky, Německa a Itálie.
Proč hruška Williams a proč v Chile?
Chile je jedním z největších světových producentů hrušek Williams. Místní klimatické podmínky jsou pro pěstování této odrůdy skvělé: hodně slunečných dnů, vhodné podnebí a půda sopečného původu, která jim svědčí. Díky své výrazné aromatické chuti a vysokému obsahu cukru jsou hrušky Williams pro výrobu hruškovice ideální.
Hlavní přidaná hodnota a důvod, proč společnost RUDOLF JELÍNEK působí v Chile, je vedle výjimečné kvality tamních hrušek jejich množství. V Evropě je pro potřeby výroby hruškovice nedostatek hrušek. Tady jich je zatím dost.
Jak se RUDOLF JELÍNEK ocitl v Chile
Průzkumná skupina společnosti RUDOLF JELÍNEK vyrazila v roce 2007 do Jižní Ameriky omrknout největší světové producenty hrušek Williams. Výsledkem této cesty po Argentině a Chile bylo rozhodnutí rozjet vlastní podnik v Chile. Vznikla tak společnost R. JELINEK L.A. – S.A.
„Do této vzdálené destinace jsme dopravili naši technologii a pod dohledem palírníků z Vizovic začali vyrábět hruškový destilát. Díky tomu, že máme vlastní sady i palírnu, můžeme zajistit stabilní a kvalitní dodávky hrušek pro výrobu naší hruškovice,“ říká Ľubomír Čul, ředitel sesterské společnosti R. JELINEK L.A. – S.A.
V roce 2019 chilská společnost R. JELINEK L.A. – S.A. slavnostně otevřela návštěvnické centrum s prodejnou poblíž chilského Quillónu. Centrum zahrnuje degustační prostory s barem a prodejnou, ale i malý kinosál a patří k němu také vzorový sad.
Vlastní hrušňové sady a putování hrušky Williams napříč kontinenty
Podobně jako se vizovická likérka v Česku věnuje výsadbě vlastních švestkových sadů, začala chilská pobočka s výsadbou vlastních sadů hrušek. První stromy vysadili v roce 2012. Aktuálně v sadech roste více než 46 000 hrušní.
Poslední sklizeň z vlastních sadů přesáhla 1 000 tun hrušek. Ročně celkem zpracuje R. JELINEK L.A. – S.A. v Chile kolem osmi tisíc tun hrušek, větší část suroviny vykupuje od místních dodavatelů.
„Spolupracujeme jen s chilskými dodavateli, máme několik stabilních, dlouholetých pěstitelů, řada z nich pěstuje hrušky pouze pro nás. To je ideální, protože si tak dokážeme pohlídat kvalitu.“
Ľubomír Čul, ředitel sesterské společnosti R. JELINEK L.A. – S.A.
Veškerá výroba je v Chile. Do Vizovic se pak převáží hotový destilát, u kterého se pak upraví jen stupňovitost alkoholu. Čím vším si tedy hruška projde?
- Vlastní zpracování v Chile trvá asi měsíc. Hrušky se ze stromů sbírají ještě tvrdší, dozrávají zhruba dva týdny v přepravních paletových boxech.
- Následujících čtrnáct dní probíhá fermentace, následně destilace.
- Výsledkem je destilát na úrovni kolem sedmdesáti dvou procent alkoholu, který se exportuje do Evropy.
Než tedy hrušku utrhnou v Chile ze stromu a výsledný destilát se objeví ve Vizovicích, trvá to týdny. Jen transport zabere asi padesát dní.
Pozor: Houpání na lodi způsobuje „zakulacení“ chuti!
Přibližně 50denní cesta v tanku přes oceán má shodou okolností velmi dobrý vliv na kvalitu destilátu, kdy houpání, ke kterému na lodi dochází, zaručuje neustálé promíchávání destilátu a jeho chuť i vůně se tak ideálně sceluje a zakulacuje.
Pojďte s přáteli na hruškovici. Nejlépe si ji vychutnáte vychlazenou jako rituál:
TIP: Nezapomeňte sledovat aktuální výzvy a trendy, ať vám nefrknou zážitky, protože teď letí hrušky!