Článek
Miroslav Procházka své krokodýlí vášni propadl již v mládí ve stanici mladých přírodovědců v Písku. Sám je privátně chová od roku 1996 a v roce 2008 mu byla udělena licence na provozování krokodýlí ZOO. Ta se dnes může pochlubit nejen svými unikátními chovnými kusy, ale i nejedním prvenstvím.
Jihočeská Krokodýlí ZOO Protivín se pyšní největší evropskou kolekcí krokodýlů, aligátorů, kajmanů a gaviálů. Za šestnáct let svého působení odchovala celkem osm ohrožených a kriticky ohrožených druhů krokodýlů. Zejména pak díky odchovu převzácných gaviálů indických v roce 2017 se protivínská ZOO zařadila mezi světovou špičku ve svém oboru. Tento odchov byl první a jediný v Evropě a zároveň první na světě, který byl úspěšně uskutečněn v takzvaných podmínkách „in side“ (uzavřené, celoročně vytápěné chovné zařízení).
23 druhů krokodýlů z 27 popsaných na ploše 2 000 m²
„Své zubaté přátele chovám privátně od roku 1996, nicméně celistvou kolekci krokodýlích druhů jsem začal budovat v roce 2000. A plní se mi sen. V současné době totiž vystavuje Krokodýlí ZOO Protivín největší kolekci krokodýlích druhů v Evropě – celkem 23 druhů z celkově 27 popsaných na zemi,“ doplňuje Miroslav Procházka, zakladatel jihočeské Krokodýlí ZOO Protivín.
Protivínská ZOO nabízí svým návštěvníkům i expozici krokodýlích obrů. Je zde chován více než čtyřmetrový krokodýl mořský, který dostal příznačné jméno Golem, nebo téměř pětimetrový gaviál indický, kterému zde neřeknou jinak než Čambal. Obdiv budí rovněž tři samci gaviálů sundských s délkou čtyři a půl metru.
Tip: Chována jsou v krokodýlí ZOO samozřejmě i malá, zde odchovaná mláďata různých druhů krokodýlů. S těmi se mohou návštěvníci vyfotit a na vlastní kůži poznat tento dokonalý výtvor.
Světová výstava bílých krokodýlů
„Bílá zvířata, ať jsou to albíni nebo leucisté, patří mezi vzácné genetické odchylky, které se občas objevují i u krokodýlů. V přírodě obvykle nemají velkou šanci na přežití, protože jsou velmi nápadná. S bílým zbarvením je mnohdy spojena i nižší životaschopnost těchto zvířat. Tím pádem jsou velkým chovatelským oříškem,“ vysvětluje unikátnost genetické odchylky Miroslav Procházka. Z těchto důvodů se Krokodýlí ZOO Protivín, která se věnuje zejména kriticky ohroženým druhům, rozhodla vybudovat také unikátní sbírku bíle zbarvených krokodýlů.
Již přes osm let buduje Miroslav Procházka tuto unikátní expozici, která má jako jediná na světě bíle zbarvené exempláře všech základních systematických skupin krokodýlů. Při návštěvě v protivínské ZOO si tak můžete prohlédnout z podčeledi aligátorovitých tři albíny aligátorů severoamerických, zcela bílého leucína krokodýla nilského, který patří mezi takzvané pravé krokodýli, nebo leucína gaviála sundského, který je jediným takovýmto exemplářem na světě.
Jeden unikát vedle druhého
V loňském roce byla také kolekce Krokodýlí ZOO Protivín rozšířena o pár strakatých krokodýlů nilských, kteří jsou v odborných kruzích označováni jako piebald. Toto strakaté zbarvení je atypickým úkazem. Jedná se totiž o částečný albinismus, kdy původně olivově zelené zbarvení bylo narušeno bílými, nebo dokonce modrými skvrnami. U protivínského samce je levé oko zbarveno modře (standardně jsou oči nilských krokodýlů hnědé). Jedná se tak o naprostý unikát. Nikde jinde v Evropě takto zbarvené krokodýli neuvidíte!
Návštěvnický tip
Jak probíhá krmení krokodýlů? Jaký je jejich jídelníček a kolik toho spořádají? Buďte u toho!
Krmení krokodýlů pro veřejnost můžete zhlédnout každou sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin. O prázdninách pak krmení krokodýlů probíhá i každou středu.