Hlavní obsah
Seznam Advertorial
Článek

Každé tři minuty zemře na světě jeden mladý člověk při dopravní nehodě. Překvapí vás, že devět z deseti řidičů přiznává, že porušuje rychlostní předpisy? Třetinu smrtelných nehod způsobuje nepřiměřená rychlost. A proč? Téměř polovina řidičů dohání zpoždění.

„Zpomalme, dokud není skutečně pozdě,“ vyzývá Národní den bez spěchu, který letos připadl 3. dubna.

Žijeme v éře neustálého závodu s utíkajícím časem. Snažíme se stihnout i to, co se stihnout nedá. Spěcháme, protože máme pocit, že nestíháme. A snaha vše dohnat vede k nebezpečné rychlosti za volantem. Ta i v minulém roce nesla podíl na smrti 138 lidí na silnicích. Normální by za volantem měla být bezpečnost, a ne spěch. Alespoň jeden den jsme díky Národnímu dni bez spěchu dopřáli víc času na každodenní činnosti a zvolnili jsme, protože nemá smysl kvůli pár minutám navíc riskovat život.

3. dubna 2024: Národní den bez spěchu

Cílem tohoto dne, který pořádá Česká asociace pojišťoven, je propagovat myšlenku, že zpomalením a odložením běžných aktivit o několik minut můžeme výrazně přispět k naší celkové bezpečnosti. Nemusíme za volantem, ani kdekoli jinde tolik spěchat. Jde o to uvědomit si, že ne všechno je naléhavá situace, kvůli které stojí za to riskovat životy nepřiměřenou rychlostí.

Proč právě 13 minut?

Iniciativa s cílem upozornit na nebezpečí zbytečného spěchu za volantem a nepřiměřené rychlosti navazuje na úspěšný projekt nazvaný 13 MINUT, který vytvořila Česká asociace pojišťoven. Název odkazuje na průměrný čas, který řidič ušetří na cestě z Prahy do Brna, pokud překračuje povolenou rychlost o 20 kilometrů za hodinu. Záměrem bylo poukázat na absurdní nevyváženost zisku a rizika této časové transakce a položit otázku, jestli má 13 ušetřených minut cenu lidského života.

O čem je dokument 13 MINUT?

Dokument vznikl v režii Víta Klusáka, který se rozhodl téma obrátit a pojal problematiku očima viníků coby obětí. Odvážný a sugestivní pohled do života běžných řidičů, kteří se ve vteřině stali zločinci, byl zároveň sondou a zrcadlem uspěchané společnosti, ve které je každý potenciálním viníkem. Netradiční pohled, silná svědectví, ale i vysoká produkční hodnota způsobily, že film odvysílal v prime-time první kanál České televize a do vysílání ho zařadila streamovací služba HBO v ČR i zahraničí. Jednotlivé příběhy viníků můžete vidět zde: www.13minut.cz/13minut/.

V médiích vyšlo více než 400 výstupů a dokument 13 MINUT zhlédlo přes 1,5 milionu diváků. Dokument 13 MINUT patří k nejlepším světovým kampaním roku 2022. Projekt 13 MINUT získal stříbro v kategorii PR kampaní ve francouzském Cannes.

Foto: ČAP
Důvodů, proč vznikla iniciativa Národní den bez spěchu je několik

Zpomalme, dokud není skutečně pozdě!

Národní den bez spěchu se také promítl do fungování pražského orloje na Staroměstském náměstí v Praze. Jedny z nejslavnějších hodin světa tak historicky poprvé cíleně pozastavily procesí svých apoštolů, a to v deset hodin dopoledne.

Mediální podporou projektu byla kromě České televize také Evropa 2, Frekvence 1 nebo Bonton, kteří posunuli vysílací čas vybraných pořadů. Zapojily se i kulturní instituce, jako divadlo Cirk La Putyka, Aerofilms, JATKA 78 nebo Národní divadlo, které 3. dubna 2024 zpozdilo své baletní představení s názvem bpm. Hra se zabývá tempem a tlukotem lidského srdce.

Zúčastnily se také vysoké školy VŠKK, část VŠE a  FSE UJEP. Na zbytečný spěch upozornily v rámci své komunikace také některé firmy, jako například BMW, MOL, DPD, Rekola, Vodafone, Rohlik.cz, Poetiko, iRobot či Intersnack. Například MOL měl v rámci spolupráce na programu speciální akci MOL MOVE, motivující řidiče k bezpečnému zastavení a odpočinku na čerpacích stanicích, aby se vyhnuli nebezpečnému řízení.

Připojily se i pojišťovny NN Životní pojišťovna, Allianz a Generali Česká pojišťovna. Projekt podpořily také složky integrovaného záchranného systému včetně Policie ČR.

Jak výzva proběhla

Být v presu jsme se naučili vnímat jako normální stav. Mažeme hranice mezi tím, co je opravdu vážná situace, a nedochází nám, že zmeškat třeba 13 minut fotbalu není otázka života a smrti. Symbolickým zpožděním kulturních, sportovních nebo vzdělávacích událostí získali lidé v tento konkrétní den trochu více času, aby je nejen stihli, ale aby si uvědomili, že těch pár minut, které se snaží dohnat za volantem, za ten risk nestojí. Do projektu se ale mohl připojit každý, například i sdílením manifestu nebo videa na sociálních sítích.

Více informací naleznete také na webu www.13minut.cz a na sociálních sítích.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Super.cz

Další články

Načítám