Hlavní obsah
Seznam Advertorial
Článek

Colours of Ostrava patří mezi nejúspěšnější nejen české, ale také evropské festivaly. Za dvacet let své existence na svých festivalových pódiích uvítal hudební hvězdy světového formátu, ale i ty, kdo svou kariéru teprve začínali – a Colours je jako jeden z prvních festivalů objevil. V letošním roce čekají návštěvníky tohoto festivalu opět velcí headlineři, ale i velká překvapení. Vystoupí Queens Of The Stone Age, Sam Smith, James Blake nebo Lenny Kravitz a spousta dalších. A vy můžete být u toho od 17. do 20. července v industriálním areálu Dolních Vítkovic v Ostravě!

Na letošním ročníku Colours of Ostrava vystoupí současní popoví rebelové Sam Smith, američtí rockeři Queens Of The Stone Age nebo nestárnoucí rocková legenda Lenny Kravitz. Dalšími hvězdami jsou například zpěvák a producent elektronické hudby James Blake, jamajský matador Sean Paul, severská popová diva Zara Larsson, stylové multižánrové trio Khruangbin z Texasu, éterická hudebnice Bat For Lashes nebo bluesový kytarista Gary Clark Jr. a další. Vedle pestrého hudebního programu současně proběhne mezinárodní diskusní fórum Meltingpot a druhým rokem bude pro velký úspěch fungovat Cacao stage.

Tip: Mezi letošní novinky pak patří NYC stage či Láskyplná seznamka.

Nebyl by to festival Colours of Ostrava, kdyby se obešel bez novinek, které festivalový program opět obohatí a v případě letošního roku tak trochu i vrátí do minulosti. Řeč je například o NYC stage, která propojí hudební program s programem diskusního fóra Meltingpot. NYC stage naváže na tradici New York stage z let 2010 a 2011, kdy se festival odehrával ještě v jiném areálu, na ostravské Černé louce. Návštěvníci této stage se také mohou těšit na jazzově hip-hopovou ikonu Josého Jamese nebo kouzelnické duo Siegfried & Joy.

Historie festivalu Colours of Ostrava v kostce

  • 1998: V malé vesnici za Ostravou vznikl předchůdce festivalu Colours of Ostrava – festival Dolnolhotský buben.
  • 2002: Festival se narodil v ostravské Stodolní ulici a na Černé louce, vystoupilo 50 kapel na 6 scénách.
  • 2003: Naposledy se festival koná ve Stodolní ulici. Generálním partnerem se poprvé stává Česká spořitelna.
  • 2004: Colours of Ostrava jsou poprvé třídenní a festival překročil hranici 10 000 diváků.
  • 2005: Festival navštívilo 12 000 lidí v areálech Slezskoostravského hradu a na Černé louce.
  • 2006: Poprvé se Colours of Ostrava konají čtyři dny. Vystoupili mimo jiné i Gogol Bordello, kteří se letos na festival vracejí!
  • 2007: Oproti předcházejícímu roku narostl počet návštěvníků na 20 000!
  • 2008: Do areálu Slezskoostravského hradu a Černé louky dorazilo 22 000 návštěvníků.
  • 2009: Poprvé byl festival v sobotu zcela vyprodaný a navštívilo jej celkem 25 000 lidí.
  • 2010: Dva týdny před začátkem konání tohoto ročníku byl festival zcela vyprodaný. Zúčastnilo se 25 000 diváků, kteří mohli navštívit i speciální New York stage, která se letos vrací!
  • 2011: Prvním rokem se v rámci doprovodného programu uskutečnil Festival v ulicích, který pro návštěvníky oživil hudbou zdarma, divadly i stánky centrum Ostravy. Na Colours of Ostrava přišlo přes 25 000 lidí.
  • 2012: Festival se poprvé koná v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic. Přišlo přes 29 000 návštěvníků a přijelo přes 200 kapel, divadel, filmů, diskusí, workshopů, DJs a dalších celkem, kteří vystoupili na 12 scénách.
  • 2013: Padl jeden z prvních návštěvnických rekordů – téměř 32 000 osob! Navíc úplně poprvé za dobu konání festivalu ani jednou nepršelo.
  • 2014: Další rekordní ročník s více než 40 000 návštěvníky a více než 200 programovými body.
  • 2015: 43 000 návštěvníků, 16 scén a více než 300 programových bodů.
  • 2016: Poprvé se koná mezinárodní diskusní fórum Meltingpot. 20 scén a více než 350 programových bodů.
  • 2017: Festival byl poprvé v areálu Dolních Vítkovic zcela vyprodán.
  • 2018: Více než 450 programových bodů na 21 open-air i krytých scénách.
  • 2019: Na festival dorazilo celkem 130 kapel z 31 zemí světa. Uskutečnilo se přes 450 programových bodů na 24 open-air i krytých scénách.
  • 2022: Po dvou letech koronavirové pandemie se festival konečně opět uskutečnil v plné síle.
  • 2023: Vystoupilo přes 100 kapel a 250 řečníků z celého světa. Festival neustále roste.
  • Ročník 2024 se blíží rychlostí světla…

Největší novinkou roku 2024 je Láskyplná seznamka

Podle pořadatelů Colours of Ostrava měl v loňském roce velký ohlas nápad, který vznikl z původně aprílového žertíku. Letos se tento nápad stává skutečností a první rokem se uskuteční Láskyplná seznamka určená pro ty, kdo už nechtějí festivalovým areálem ani životem brouzdat sami.

Jak nápad vznikl? „Při příležitosti 20. ročníku Colours of Ostrava jsme se rozhodli udělat průzkum, jehož formát pro nás vytvořila a zajistila společnost SocioFactor. Na základě dat z něj jsme zjistili mimo jiné i to, že 37 % našich fanoušků navštívilo festival jako singles, někteří pak s myšlenkou najít přímo na Colours of Ostrava polovičku. Právě pro tyto jednotlivce je naše Láskyplná seznamka,“ vysvětluje dramaturg festivalu Colours of Ostrava Filip Košťálek.

Láskyplná seznamka bude připravena ve spolupráci s partnery Colours of Ostrava – společnostmi Kofola a TV Óčko. Seznamka se uskuteční vždy jednou denně a každý večer se návštěvníci mohou těšit na „Láskyplnou afterku“, tedy after party nejen pro ty, kdo se na festivalu seznámí, ale také pro všechny zamilované. Moderování Láskyplné seznamky se ujme Barbara Hacsi z TV Óčko.

Hvězdy minulé i budoucí

V rámci Colours of Ostrava vystoupila již řada světových hvězd, některé z nich v České republice úplně poprvé. Jsou mezi nimi jména jako Rosalía, Aurora, MIKA, Janelle Monae, Ahnoni, The National, ZAZ, LP, Jacob Collier, Gilberto Gil, Salif Keita, John Newman, Lewis Capaldi nebo Chat Faker. Ze spousty z nich jsou nyní obrovské hvězdy, které vyprodávají světové stadiony. Ostrava je se svými několika desetitisíci návštěvníky objevila a věřila tak potenciálu, který později potvrdily.

Hvězdy letošního roku, které si nesmíte nechat ujít

  • Sam Smith: Velkolepá show těchto romantických rebelů zaručeně přiveze do Ostravy něco, co Česko ještě nezažilo. A to s šedesátičlenným ansámblem a hity, které zazněly i na posledním předávání cen Grammy.
  • Lenny Kravitz: Živoucí legenda, která nestárne. Lenny Kravitz i přes svůj poměrně pokročilý věk neztrácí sexappeal a jeho muzikálnost naopak stále roste. Do Ostravy přiveze zbrusu novou show ke své nové desce Blue Electric Light.
  • Zara Larsson: Švédská zpěvačka byla talentem od raného dětství. V deseti letech vyhrála švédskou verzi soutěže British Got Talent, ve čtrnácti letech podepsala první smlouvu s hudebním vydavatelstvím a ve svých šestadvaceti má na kontě čtyři dlouhohrající desky. A její debutové album So Good se stalo na platformě Spotify historicky vůbec nejstreamovanějším, co se ženských hudebnic týká.
  • Queens of The Stone Age: Nenechte se zmást, tito američtí rockeři mají stále co říct, a to i přesto, že se na hudební scéně pohybují od devadesátých let.
  • James Blake: Inovátor elektronické hudby a multifunkční hudebník, který je zároveň i producentem. Ovšem jeho pojetí elektroniky s sebou nese poselství v podobě hlubokých textů a nadžánrového přesahu.
  • Khruangbin: Texaská tříčlenná senzace, jejíž hudbu si zamilujete, v popředí s úžasnou baskytaristkou Laurou Lee.
  • Sean Paul: Jamajská legenda, která v Česku taktéž vystoupí vůbec poprvé. Neproslavil se pouze featuringem s Beyoncé, ale také přízviskem velvyslance hudebního žánru dancehall reggae.

Fenomén AI na Meltingpotu

Umělá inteligence se pomalu, ale jistě začíná stávat součástí našich životů. Začíná se využívat ve vědě nebo zdravotnictví, a stejně tak může pomoci při dorozumívání. Přesně tento účel bude mít umělá inteligence v rámci letošního mezinárodního diskusního fóra Meltingpot, při kterém bude v reálném čase překládat veškeré cizojazyčné přednášky zahraničních odborníků do češtiny a dalších jazyků.

Světové špičky v oblasti využití AI přiveze na fórum Meltingpot studio Fameplay, zaměřené na audio a video produkci podpořenou a poháněnou umělou inteligencí. Návštěvníci se budou moci těšit třeba na Victora Wanga, který se svou firmou vytvořil první originální videoklip využívající AI. I díky němu má skupina Linkin Park virální videoklip k songu Lost.

Foto: Zdenko Hanout
Otevřená stage na Colours of Ostrava

Colours of Ostrava mezi nejlepšími festivaly v Evropě

Před časem britský list The Guardian označil Colours of Ostrava za jeden z 35 nejlepších hudebních festivalů v Evropě. Do tohoto žebříčku se tak dostal jako jediný český festival. Zahraniční návštěvníci si pochvalují především areál Dolních Vítkovic a také přátelskou atmosféru, která nepanuje na všech festivalech, na něž jsou zvyklí. Cestovatelský blog španělského deníku El País pak zmínil Colours of Ostrava jako jeden z šesti důvodů, proč vyrazit do Česka za kulturou.

Letos opět představíme výběr toho nejlepšího ze světové hudby, která jde i mimo hlavní proud a dokonale doplní line-up našich headlinerů. Jako vždy máme před sebou úkol uspokojit jak pop-rockového fanouška, tak i fanouška, který má rád alternativní hudbu. Naším cílem je probudit v návštěvnících emoce a inspirovat je k objevování nové hudby i nových myšlenek.
Zlata Holušová, umělecká ředitelka festivalu, k letošnímu line-upu

Colours of Ostrava je zkrátka fenoménem a nyní již festivalem s tradicí. Navíc 21. ročník přinese mnoho dalšího, co každý návštěvník objeví až přímo na místě. A o tom Colours of Ostrava jsou. Těšíte se?

17
fotek

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Super.cz

Další články

Načítám