Článek
Byl jedním slovem noblesní. Zakladatel herecké dynastie Brousků, Otakar starší (†89), měl antický profil hodný tesání do mramoru, hlas řečníka na fóru a chování šlechtice. Poslední, co byste od něj čekali, bylo slovo pr.el vyslovené jeho ušlechtilými rty.
Právě proto byla v jeho podání tak neodolatelná pohádka o princi, co mu v den 15. narozenin vyrostl z pupíku šroubek, ten mu vyšroubovala princezna proměněná předtím jeho polibkem z žáby, načež mu upadla…
Divadelní, filmový i televizní herec a dabér se narodil před 100 lety 28. září 1924 v Krhanicích. Svým rodičům zhatil plány, když odmítl studovat medicínu a místo toho začal hrát divadlo. A kdyby jen to: přivedl na svět další herce, dceru Jaroslavu (74) a syna Otakara mladšího řečeného Ťulda (67), a ten zase syna Ondřeje Brouska (43).
A to ještě není všechno, jak by řekl průvodce nákupem v teleshoppingu. Jaroslava se vdala za dalšího herce Ladislava Potměšila (†75), Ťulda se poprvé oženil s herečkou Zuzanou Mixovou (69). No a kdo byla první manželka jejich syna, již zmíněného Ondřeje? Přece herečka Adéla Gondíková (51)! A kdo je jeho druhá choť? Anna Remková (44), dcera našeho prvního kosmonauta, ovšem – jak známo – také herečka…
Herec i inspicient
Otakar Brousek starší se v mládí kromě divadla zajímal také o sport a literaturu, hrál na housle, dokonce ve školním orchestru. Hned po druhé světové válce, v roce 1945, začal ve svých jedenadvaceti letech účinkovat v kladenském divadle, kde pracoval i jako inspicient. Už za rok nastoupil do Národního divadla a začal působit i v rozhlase. Vojenskou službu absolvoval v Armádním uměleckém souboru, krátce hrál v Realistickém divadle na Smíchově (dnešní Švandovo), potom dostal angažmá v Divadle E. F. Buriana (dnes Archa).
Jeho první manželka Jaroslava brzy po narození dcerky vážně onemocněla. Jenom o vlásek unikla smrti. „Byla operována, ledvinový kámen, oni to v nemocnici nějak špatně odhadli a léčili ji z něčeho jiného,“ svěřil se Brousek v televizním dokumentu Neobyčejné životy.
Po sedmi letech, kdy se o dceru staral tatínek, se maminčin stav zlepšil a narodil se Otakar. Nemoc se ale vrátila a paní Jaroslava brzy po porodu zemřela. V roce 1965 se herec podruhé oženil a vzal si tanečnici Národního divadla Luku Rubanovičovou.
Plukovník Cowley i Albus Brumbál
Přes třicet let (do roku 1990) hrál v Divadle na Vinohradech, kde pak zůstal jako stálý host až do své smrti. Ztvárnil přes 120 rolí, roku 2004 byl oceněn Cenou Thálie. V roce 1996 obdržel také Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, hlas propůjčil třeba postavě George Cowleyho v televizním seriálu Profesionálové nebo čaroději Albusi Brumbálovi ve filmové sérii Harry Potter.
Jeho hlas zněl i ve StarDance, kde vítal a zval soutěžní páry na taneční parket. V šesté řadě v roce 2013 ho kvůli nemoci nahradil kolega Viktor Preiss.
Zahrál si také v mnoha filmech a televizních seriálech, např. F. L. Věk, Svatby pana Voka, Můj brácha má prima bráchu, Báječná léta pod psa, Hříšní lidé města pražského, ale i v Ordinaci v růžové zahradě.
Ukázal cestu metalistům
Ať už jsou vaše hudební preference jakékoli, nejspíš jste někdy zaregistrovali gesto zvané „rohy ďáblovy“. Říká se mu také pěst smrti, prsty zla, nebo třeba satanův pozdrav. Tvoří je vztyčený ukazováček s malíčkem pravé ruky a je typické pro metalisty.
Za otce tohoto pozdravu je považován zpěvák Ronnie James Dio, který svého času nahradil Ozzy Osbournea ve skupině Black Sabbath.
Omyl! Poprvé a prokazatelně, neboť před kamerou, je použil Otakar Brousek v pohádce Dařbuján a Pandrhola, když se jako čert představoval Jiřímu Sovákovi v roli havíře, co dočasně vyzrál na smrtku.
V létě 2013 prodělal velmi vážnou operaci plic. Jakmile to však jen trochu šlo, vrátil se na jeviště vinohradského divadla v představení Jistě, pane ministře. Pak se mu ale opět přitížilo a musel ho zastoupit Jaromír Meduna. Poslední měsíce života strávil v nemocnici. Zemřel 14. března 2014.