Hlavní obsah
Článek

Kdybyste se někdy rozhodli chovat husy kvůli sádlu a foie gras, tedy ztučnělým játrům, budete se nejspíš muset uchýlit k tradiční metodě nacpávání těchto ptáků šiškami. Na YouTube návod nehledejte. Nejlepší instruktážní video natočil režisér Jiří Menzel (†82) s herečkou Libuší Havelkovou (†92) a včlenil je do svého oscarového filmu Ostře sledované vlaky.

Václav Neckář (80) jako mladičký železničář Miloš Hrma trpící potíží zvanou ejaculatio praecox to ovšem neocenil. U manželky přednosty stanice, zkušené ženy, kterou paní Havelková ztvárnila, hledal radu úplně jiného druhu. Husí krk sloužil ve scéně spíš jako alegorie jeho trýznivé situace. Herečka mimochodem žádný speciální kurz husího chovatelství absolvovat nemusela. Jak správně cpát husám šišky do krku si dobře pamatovala z dětství.

To strávila s maminkou a dvěma staršími bratry v Českých Budějovicích, kde se před 100 lety, 11. května 1924, narodila jako Libuše Drboutová. Otec zemřel, když jí bylo pouhých šest let, a matka se pak musela v rodinném koloniále hodně ohánět, aby je všechny uživila. Když bylo Libušce devět, přestěhovala se rodina do Prahy.

Nepředstírej, že máš hlas!

„Divadlo nebylo mým koníčkem od malička. Když jsem dospívala, toužila jsem zpívat, což maminka vždycky komentovala, abych nepředstírala, že mám hlas. Když jsem ale objevila verše a Shakespeara, ráda jsem je četla – a tak mě napadlo, že bych to zkusila na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Uspěla jsem až napodruhé,“ řekla ČTK při příležitosti svých devadesátin.

Bylo to navíc Pyrrhovo vítězství. V témže roce němečtí okupanti školu společně s dalšími zavřeli. Havelkovou čekalo takzvané totální nasazení, tedy nucené práce ve prospěch Říše. Nejdřív se dostala do továrny v Berlíně, odkud každý den posílala mamince domů lístek, že přežila a je naživu. Když se vrátila domů, žasla, kolik těch lístečků bylo.

Kvůli spojeneckým náletům v Berlíně občas skutečně šlo o život. Proto následoval přesun na klidnější venkov. Nové pracoviště, kde se vyráběly součástky do letadel, bylo navíc chráněné i jinak: Nalézalo se 600 metrů pod zemí, v bývalém solném dole. Havelková později vzpomínala, že práci všelijak sabotovali, ale nakonec se šťastně vrátila domů a po válce dokončila i studium.

Vychovala stovky herců

První větší filmovou příležitost dostala v roce 1956 ve filmu Robinsonka, kde ztvárnila postavu Toničky. Naposled se objevila na plátně v roce 2011 v rodinném snímku Modrý tygr. Zahrála si také v seriálech Nejmladší z rodu Hamrů (1975) nebo My všichni školou povinní (1984).

Od roku 1960 byla v angažmá v pražském Národním divadle a hostovala zde i po odchodu do penze v roce 1990.

Vyučovala také na DAMU, zastávala dokonce funkci proděkanky. Jako pedagožka vychovala stovky mladých herců. Mezi jejími studenty najdeme samá známá jména – Hanu Maciuchovou (†75), Danielu Kolářovou (77), Jaroslava Satoranského (84), Jiřího Lábuse (74) či předčasně zesnulé Petra Svojtku (†35) a Jiřího Hrzána (†41).

Kvůli nemoci přišla o roli v Kouzelné školce

Vdaná byla jen jednou. Na začátku kariéry vystupovala často v ostravském rozhlase a seznámila se tu se skladatelem Svatoplukem Havelkou (†83). Po čase se vzali a narodily se jim dvě děti, dcera Daniela a syn Ondřej, hudebník, herec a režisér. Manželství se ale po 12 letech rozpadlo a Havelková se pak už nikdy nevdala. „Nějak jsem nebyla do světa nebo jak to mám říct. Vždy jsem se cítila spíš upozaděná a ty muže jsem ani nějak nevyhledávala,“ vysvětlovala.

Na sklonku života herečka a pedagožka přišla o sluch kvůli Ménièrově chorobě, která se projevuje také náhlými záchvaty prudké závratě se silným a velmi nepříjemným točením hlavy.

Právě nemoc ji připravila o její milovanou roli babičky v televizním pořadu pro děti Kouzelná školka. Havelková měla své dětské publikum velmi ráda a těšilo ji, že ji malí diváci poznávají a hlásí se k ní – v tramvaji, v metru i na ulici. Její smrt 6. dubna 2017 ale zasáhla všechny divácké generace.

4
fotky
Související témata:
Libuše Havelková

Další články

Načítám