Článek
Večer 12. června 1994 přihlížela fotbalová legenda O. J. Simpson (*9. 7. 1947) tanečnímu vystoupení své dcery, které se konalo v její škole. Přítomna byla i fotbalistova bývalá žena Nicole Brown Simpson (1959–1994). Ta po akci odjela se svými nejbližšími na večeři do restaurace Mezzaluna, kde pracoval její přítel Ron Goldman jako číšník. Po návratu si Nicolina matka postěžovala, že v restauraci zapomněla brýle. Goldman se ochotně nabídl, že pro ně zajede a doveze jí je do dceřina domu v Brentwoodu.
Na stopu je přivedl pes
Téže noci, jen o něco později, si jeden z Nicoliných sousedů všiml, že její pes, bílá akita, pobíhá po okolí a tlapky má zašpiněné od krve. Krátce po půlnoci byla díky psovi objevena zkrvavená těla Nicole Brown Simpson a Rona Goldmana.
Obě ležela poblíž vchodových dveří. První policista, který dorazil na místo, oznámil, že hlavní koupelna byla osvětlena svíčkami. Vana byla plná, televize běžela, na zábradlí stál kelímek napůl rozpuštěné zmrzliny. Obě děti spaly klidně ve svých ložnicích.
12 a 25 bodných bran
Vražda obou mladých lidí (Brown Simpson bylo 34, Goldmanovi 25 let) byla neobyčejně brutální. Vrah je surově ubodal, přičemž ženě zasadil 12 ran a téměř jí odřízl hlavu.
Goldman byl bodnut celkem 25krát. Pachatel zločinu se takříkajíc nabízel – s vysokou mírou pravděpodobnosti jím byl O. J. Simpson, který se ke své ženě choval v manželství velmi surově, a týrání bylo také důvodem jejich rozvodu v roce 1992.
Důkazy svědčily proti Simpsonovi
13. června se policie vypravila do Simpsonova domu a objevila zde krvavou cestičku vedoucí od fotbalistova auta ke vchodovým dveřím. Zároveň zajistila zakrvácenou rukavici, která odpovídala rukavici nalezené u Goldmanova těla. O. J. Simpson souhlasil, že se dostaví k výslechu na policii, ale místo toho 17. června uprchl. Miliony televizních diváků pak sledovaly honičku jak z nějakého filmu, ve které policie stíhala jeho bílý Ford Bronco.
Když ho konečně zastavili a prohledali mu vůz, zjistili, že má u sebe pas, šaty na převlečení a 8750 dolarů v hotovosti. Nakonec se Simpson vzdal a byl obviněn ze dvou vražd. Předběžné slyšení trvalo osm dní, od 30. června do 8. července. Soudce konstatoval, že existuje dostatek důkazů, aby mohl být postaven před soud. Důkazy byly nepopiratelné – jeho krev byla nalezena na místě vraždy, v jeho autě i v domě byly nalezeny Nicoliny a Ronovy vlasy a vlákna; v Simpsonův neprospěch svědčil také nález rukavic a krvavé stopy nalezené na místě činu, které se shodovaly s jeho obuví.
Policajti jsou rasisti…
V ostře sledovaném procesu, kterým Amerika žila osm měsíců, Simpsona obhajovali Johnnie Cochran a F. Lee Bailey. Tvrdili, že důkazy byly zmanipulované a policie si na jejich klienta zasedla z rasistických důvodů.
A ačkoli vše vypadalo zpočátku neprůstřelně, O. J. byl nakonec zproštěn viny. Civilní soud mu ale následně nařídil zaplatit pozůstalým náhradu škody ve výši 33,5 milionu dolarů.
Šel sedět za krádež
Nakonec padla kosa na kámen a Simpson šel stejně za mříže, i když za zcela jiný zločin. V roce 2007 byl obviněn z vloupání do hotelového pokoje v Las Vegas a odcizení sportovních memorabilií, o kterých tvrdil, že mu byly ukradeny. Dne 3. října 2008 byl uznán vinným a odsouzen k 33 letům vězení. Z vězení byl propuštěn 1. října 2017.
Sportovní a herecká legenda
O. J. Simpson patřil k největším hvězdám amerického fotbalu, v roce 1985 byl uveden do Fotbalové síně slávy. Účinkoval také v řadě známých filmů – například Skleněné peklo (1974), Přejezd Cassandra (1976), Kozoroh 1 (1977) či série Bláznivá střela (1988, 1991. 1994).