Článek
„Ja som optimista, viem to dozaista, že ten svet zle nevyzerá, keď človek naň nepozerá.“ Tuhle píseň s textem Františka Krištofa Veselého zpíval s uskupením Bratislava Hot Serenaders mnohokrát. Společně ji vystřihli i na koncertě k 30. výročí kapely, který se konal v jeho vlastním divadle Štúdio L+S.
Poslední tón, úklona obecenstvu, pád, bezvědomí… Milan Lasica už se z něj neprobral. Zemřel 18. července 2021 ve věku 81 let. Přesně tak, jak si vždycky přál: Na jevišti.
„Dnes nás navždy opustil mistr humoru a satiry Milan Lasica. Čest jeho památce. Nikdy nezapomeneme,“ napsalo na sociální sítě slovenské ministerstvo kultury. Krátký vzkaz vyjádřil nejen pocity blízkých, ale i všech jeho fanoušků – na Slovensku i v Česku.
O desce nevěděla ani rodina
Dva roky poté ale všechny rozplakal ještě jednou. Na veřejnost se totiž dostala ukázka z hudebního alba s názvem Básnění, které tajně natočil krátce před smrtí. O desce nevěděla ani rodina. „Kdybych se ho byla bývala zeptala, tak by mi to řekl, ale já jsem se ho nezeptala. Opravdu nemám pocit, že Milan odešel, on je tady pořád,“ svěřila se slovenským médiím vdova, herečka a diplomatka Magda Vášáryová.
Lasicovi spolutvůrci pustili jeho nejbližším první píseň – vlastně zhudebněnou báseň Miroslava Válka nazvanou List do vetra, a ve videoklipu pak zachytili jejich reakce. „Zážitek nesmírně intenzivní a srdcervoucí, je to strašně silné,“ říká v něm třeba herec Jiří Lábus. „Milan Lasica byl velký mág, melancholik trochu. Člověk si říkal, že chtěl asi uzavřít svůj život něčím takovým, a jestli to už nějak cítil. Je to neuvěřitelné, je to takové, až to bere dech,“ dodává.
Pro natáčení klipu podle Novinek.cz oslovili filmaři Marek Kučera a Miro Remo Lasicovy nejbližší a pozvali je do nahrávacího studia, ve kterém album vznikalo. Za těmi, kteří nemohli přijet na Slovensko, vycestovali do Prahy, Brna či do Třebíče. Natáčeli devět dní.
„Pro mě to celé natáčení bylo to nejemotivnější, které jsem doposud zažil. Nevím, zda by se mu to líbilo, jestli by byl spokojený s tím, že lidé tam pláčou a takto na něj vzpomínají. Ale myslím, že by se mu líbilo, kolik lidí na něj vzpomíná a kolika lidem chybí,“ okomentoval autor projektu Marek Kučera.
Hudba byla vůbec Lasicovou velkou láskou. Mimo jiné vydal album se zpěvákem Richardem Müllerem. Kromě toho psal texty. Nejdřív pro svou první ženu, herečku a zpěvačku Zoru Kolínskou, pak pro šansoniérku Hanu Hegerovou či jazmanna Petera Lipu.
Lasica + Satinský
Jako herec se Lasica proslavil zejména ve dvojici s Juliem Satinským, který zemřel v roce 2002 ve věku 61 let. Spolu vytvořili nezapomenutelná představení včetně slavného kabaretního programu Ktosi je za dverami a her Deň radosti, Náš priateľ René či Jubileum. Spolu si zahráli i v několika filmech, mimo jiné Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Tři veteráni, Utekajme, už ide! či Vážení přátelé, ano.
Filmoví fanoušci sdružení kolem webu csfd.cz mimochodem pátrali, jak to bylo s obsazením rolí v „komedii století“ S tebou mě baví svět Marie Poledňákové (†81). A přišli na to. Režisérka dlouho nemohla najít herce pro postavu Alberta, až v silvestrovském pořadu uviděla Lasicu se Satinským. Doslechla se ale, že jeden z nich je – slušně řečeno – nezdrženlivý ve vztahu k alkoholu. Bylo veřejným tajemstvím, že se jedná o Jula, jenže další z aktérů Václav Postránecký (†75) režisérce namluvil, že problémy s alkoholem má Lasica…
Pamětníci si také dodnes vybaví jejich příspěvek na téma slovenské bankovnictví v Hovorech H Miroslava Horníčka (†84). „Slovenské banky majú vo svete dobrý zvuk. Psst, počuli ste? To bol zvuk slovenskej banky…“
Předlistopadový režim nakonec vystupování oblíbené dvojice zakázal. Bylo to právě na vrcholu jejich tvůrčích sil. Lasica ale později v rozhovoru na Dvojce Českého rozhlasu připustil, že toto příkoří snášeli poměrně sportovně. Nastoupili angažmá v Brně, hráli na zájezdových představeních a pravidelně i v Praze, kam na ně z protestu chodili nejslavnější čeští umělci.
Šlechtic mezi komiky
Narodil se 3. února 1940 ve Zvolenu, ale vyrostl v Bratislavě, kde „šlechtic mezi komiky“, jak se mu také říkalo, vystudoval dramaturgii na Vysoké škole múzických umení (VŠMU). V 60. letech pracoval jako dramaturg Československé televize, poté byl několik let členem Divadla Na korze a v 70. letech působil na Nové scéně v Bratislavě. V 80. letech se stal uměleckým šéfem Štúdia S, které se v roce 1999 přejmenovalo na Štúdio L+S.
Celý život si pěstoval image kavárenského povaleče. Českému rozhlasu ale vysvětlil, že to automaticky neznamená konzumaci alkoholu a kouření cigaret. Držel se anglického hesla, že alkohol se má pít až po šesté. Zatímco obyvatelé britských ostrovů tím ale myslí po 18. hodině, na Slovensku to podle Lasici mnozí pochopili jako po 6. ranní.
Sám sebe označoval za optimistu, i když na své okolí často působil jako zádumčivý člověk. „Jsem skeptický optimista,“ upřesňoval, aby uvedl věci na pravou míru.
Manželku poznal jako třináctiletou
S Magdou Vášáryovou byl Milan Lasica ženatý čtyři desetiletí. Měli spolu dvě dcery, Hanu a Žofii. Jejich manželství patřilo v showbyznysu k nejpevnějším. Brali se v roce 1980, jí bylo 32, jemu 40. Znali se však bezmála 20 let.
Magdina starší sestra Emília byla totiž jeho spolužačkou na VŠMU. Tehdy – v jeho 21 – ho nenapadlo, že se teprve 13letá dívka o dvě desetiletí později stane jeho manželkou. Lasica se poprvé oženil o rok později. Rusovlasou zpěvačku Zoru Kolínskou tehdy „vyfoukl“ Josefu Abrhámovi. Vztah ale nevydržel, po osmi letech se rozvedli. Magda Vašáryová si před Lasicou vzala herce Dušana Jamricha (78).
„Znali jsme se odjakživa, ale nikdy jsem se nezamýšlela nad prvním pohledem a nějakým jiskřením. Byla jsem mladší a vždy jsem ho pozdravila: Dobrý den, pane Lasico, a on na mě: Servus, Adiko! Toto trvalo skoro do mých 30 let. Vykala jsem mu a on mi tykal,“ prozradila Vašáryová Novému času.
Nakonec to ale mezi ní a Lasicou zajiskřilo, i když sama tohle slovo nepoužila. „Nebyla to romantika ani žádné osvícení, ale dva lidé, kteří se znali odjakživa, se najednou dali dohromady,“ zavzpomínala.