Hlavní obsah
Článek

Ženy a dívky ho milovaly bez rozdílu hudebních preferencí. Depešáci zase bez rozdílu pohlaví. Jen staromilci věrní klasické tvorbě 60. a 70. let občas remcali, že ke geniálnímu Neckářovu přednesu Stínu katedrál a Pacákovu neodolatelně civilnímu podání olympické klasiky Bonsoir, mademoiselle Paris nepřidal žádnou novou kvalitu, jen patos.

I oni však složili zbraně, když Petr Muk 24. května 2010 ve věku pouhých 45 let zemřel. Jako příčina úmrtí bylo stanoveno udušení zvratky, v krvi měl alkohol a léky na bipolární afektivní poruchu, kterou trpěl. Jinak by právě slavil šedesátiny: Narodil se 4. února 1965.

Basovka za vysvědčení

O jeho hudební kariéře bylo rozhodnuto v roce 1980, když coby žák deváté třídy základní školy dostal za pololetní vysvědčení basovou kytaru. Vystudoval pak sice stavební průmyslovku, a po maturitě se dokonce nějakou dobu živil jako mostní technik, zároveň ale vystupoval s různými punkovými a undergroundovými kapelami.

Jednou z nich byla i formace Dural. Ta se dostala dokonce do hledáčku nechvalně proslulé StB. Hlavně proto, že se v Praze v Templové ulici scházela společně se signatáři Charty 77 v čele s Václavem Havlem a pořizovala undergroundové nahrávky.

Pak přišel rok 1985, kdy Petr založil vlastní skupinu Oceán, ve které hrál a zpíval sedm let. Do paměti lidí se zapsali hitem Ráchel (Hvězdu na čele máš). Do roku 1992 vydali tři úspěšná alba. Skupina se dokonce stala předskokanem na britském turné neskonale slavnějších Erasure.

Šábes nesvětil. Nemohl by vystupovat

Dalších pět let Mukovy kariéry je spojeno se skupinou Shalom. Už v prvním roce své existence získal tento projekt dvě české ceny Grammy a vydal další tři alba. Nejslavnější píseň Oceánu byla inspirována Starým zákonem a zpívalo se v ní o Davidově hvězdě. Skupina Shalom, jejíž název byl odvozen od židovského pozdravu, se pak na tuto tematiku zaměřovala ještě více.

Sám Muk inklinoval k judaismu už od mládí, i když neměl židovské předky. Dodržoval židovské svátky a tradice, vařil maso i mléko zvlášť v různém nádobí, držel půsty, slavil pesach i chanuku. Jen šábes nesvětil. Nemohl by totiž o sobotách pracovat a to by mu narušilo pracovní řád. Příslušníkem národa Izraele se nakonec stal alespoň symbolicky, když byl obsazen do muzikálu Karla Svobody Golem, ve kterém ztvárnil rabína Löwa.

Muzikály se ostatně postupně staly hlavním zdrojem jeho obživy. Byl hvězdou Rusalky, Johanky z Arku, Galilea či Mony Lisy. Zároveň se ale věnoval sólové dráze. Alba, která vydal už pod svým jménem, se stala zlatými nebo platinovými. V letech 2002 a 2003 získal stříbrného Slavíka. Poslední album V bludišti dnů vyšlo krátce před jeho tragickou smrtí.

Pokus o sebevraždu a krutá diagnóza

O své psychiatrické diagnóze se dověděl teprve poté, co se pokusil o sebevraždu. Do té doby přičítal svůj rozkolísaný duševní stav pracovnímu vypětí a dalším vnějším vlivům. Začal se léčit. Předepsané medikamenty se ale nesnášely s alkoholem a toho se nevzdal.

Před smrtí nejdřív bujaře slavil vítězství našich hokejistů nad Ruskem ve finále mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem. Oslava pokračovala na afterparty po koncertě skupiny Kiss, která 23. května 2010 vystoupila v O2 areně. Našla ho až jeho tehdejší manželka Eva. Pomoci mu už nebylo.

Zpěvák byl ženatý dvakrát. S první manželkou Michaelou měl dcery Michaelu a Šárku, s Evou pak dceru Noemi.

Před smrtí žil s rodinou v Praze 2 poblíž Havlíčkových sadů zvaných Grébovka. I proto po jeho smrti právě do Grébovky nechala Městská část Praha 2 instalovat Lavičku Petra Muka. Najdete ji ve střední části parku u umělého jezírka, připomíná web Encyklopedie.praha2.cz.

12
fotek
Související témata:

Další články

Načítám