Hlavní obsah
Článek

Od dob natočení prvního dílu filmu Vinnetou uplynulo již šedesát let. Tvorbu filmu provázely veselé i smutné historky, které často nekorespondovaly s dějem příběhů o pravdě, hrdinství a boji za práva utiskovaných.

Lekavý kůň

Například představitel náčelníka Inču-čuny Milivoj Popovic-Mavid proslul odstupem a povyšováním se nad jugoslávskými kolegy a rovněž vychloubáním z výcviku v kavalerii. Sehraní kaskadéři, kteří do filmu ze záhřebského hipodromu poskytli koně, se domluvili, že dají chvástavému herci koně, který je naoko hodný, ale nesnáší, když někdo zašustí novinami.

Během scény, kdy Inču-čuna jede s Vinnetouem a Nšo-či na Nugget-tsil pro zlato, se vše zdálo v pořádku, když však dojeli blíže ke kameře, vytáhl jeden z asistentů na domluvený signál noviny, čehož se Popovicův kůň lekl takovým způsobem, že z něj herec ihned spadl a zlomil si nosní kost. Nutno přiznat, že hned bylo po vychloubání, ale herec se projevil jako skutečný profesionál a po ošetření ihned pokračoval v natáčení, aby scénu dokončil.

Komu tady šlo o život?

Samotní představitelé hlavních rolí Vinnetoua a Old Shatterhanda, Francouz Pierre Brice a Američan Lex Barker, by mohli hovořit o zajímavých historkách. Například jak došlo ke skutečnému pokrevnímu bratrství obou protagonistů. Oba herci spolu v žertu soupeřili o to, který z nich má rychlejší auto.

Při výjezdu z Rijeky se rozhodli uspořádat soukromý závod. Během něj však v protisměru potkali náklaďák a Briceovo auto dostalo v plné rychlosti smyk. Doslova se omotalo kolem stromu a vypadalo to, že herec náraz nepřežil. Brice však byl z vozu vymrštěn a jako zázrakem vyvázl bez zranění.

Lex Barker dopadl hůře. Jej sice nehoda vůbec neohrozila, ovšem když své auto zastavil a vystoupil, aby šel dát první pomoc kamarádovi, omdlel a skácel se k zemi. Nakonec křísil Vinnetou Old Shatterhanda, jemuž po probuzení stékaly po tváři slzy. Brice ho vzal do náruče a utěšoval jako dítko. Ten večer zapili italským vínem své pravé přátelství.

Old Shatterhand pomohl Nšo-či

Když přijela na natáčení představitelka Nšo-či, francouzská herečka Marie Versini, musel štáb změnit plán kvůli komplikaci s transportem koní na lokaci. Bylo rozhodnuto, že herečka natočí jako první smrt své postavy. Versini se tehdy vyjádřila, že pro ni bylo obtížné natočit umírání Nšo-či, aniž věděla, jak postava žila.

Byla však okouzlena Lexem Barkerem, který se mimo jiné zasadil o to, aby Versini hrála bez nepadnoucí paruky, kterou jí kostymérky nasadily na hlavu. Díky Barkerovi známe tedy Nšo-či takovou, jaká je – s krásnými pravými vlasy.

Scéna smrti Nšo-či byla zároveň dějovou linkou, která se shodovala se životem protagonistů. Když Nšo-či naposledy vydechla v Old Shatterhandově náručí, neubránil se Barker dojetí, neboť osm měsíců předtím se prý podobně rozloučil se svou umírající manželkou Iréne Labhardt.

3
fotky
Související témata:
Karel May
Lex Barker
Pierre Brice

Další články

Načítám