Hlavní obsah
Článek

„Chtěl vědět, proč jeho postava ztratila chuť,“ vzpomínal na práci s hercem proslulým precizností režisér Jan Hřebejk. „Odvyprávěli jsme mu historii, že to byl v mládí motocyklový závodník, který o ni přišel po bouračce. On to odkýval, pak jsem ho ale přistihl v maskérně, jak si na tělo nechává maskovat jizvu. Říkal jsem mu, že to je úplně zbytečné, že bude mít na sobě přece košili, ale on se jen tak usmíval a říkal: ‚Ne, to není vůbec zbytečný,‘.“

Josef Abrhám (†82) pak v roce 1994 dostal za roli otce-policisty ve filmu Šakalí léta Českého lva, pro další si tehdy šli režisér i autor hudby Ivan Hlas (70). Jednu šelmu přidělili filmoví akademici této hudební komedii jako celku.

Komediální role přitom dřív nebývaly zrovna jeho parketa. Jednu z prvních získal ve filmu Kulový blesk z roku 1978 jako náhradník. Do hlavní role psychologa Knotka chtěl režisér Ladislav Smoljak (†78) původně obsadit svého kolegu z Divadla Járy Cimrmana Miloně Čepelku (88). Ten nabídku odmítl, protože ho filmování nebavilo.

Zahrál si také ve filmu Jára Cimrman ležící, spící z roku 1983. „Měl jsem mimořádné štěstí, že si mě pánové Smoljak a Svěrák vybrali. Mám nekomediální obličej, ale ten jejich humor se nemusí hrát legračně, dá se zahrát se smrtí v oku. A o to víc je to pak vtipnější,“ popisoval své angažmá Abrhám.

Dělnický původ díky znárodnění

Herectví ale Josefovou původní ambicí vůbec nebylo. Narodil se před 85 lety, 14. prosince 1939, ve Zlíně. V mládí chtěl být evangelickým farářem jako jeho slovenský dědeček Jozef Hollý, jinak také prozaik a dramatik. Po maturitě se ale nemohl jako syn z buržoazní rodiny hlásit na žádnou vysokou školu. Obstaral si tedy „dělnický původ“: nastoupil jako dělník do cihelny v Kunovicích na Uherskohradišťsku, která před znárodněním patřila jeho rodině…

Pak už nic nebránilo tomu, aby byl přijat nejprve na Vysokou školu múzických umění (VŠMÚ) v Bratislavě, odkud po dvou semestrech přešel na pražskou DAMU. Vojenskou službu si odbyl v pražském vinohradském divadle, tehdejším Divadle československé armády.

„Hrál jsem s panem Marvanem, Vojtou, Pivcem, Smolíkem, Högerem, Lukavským a Štěpánkem. To mi osud vynahradil za všechny ty potíže!“ liboval si později v jednom z rozhovorů.

V civilu žil jako Blažej

Jako doktor Blažej z legendární Nemocnice na kraji města smyslu pro humor moc nepobral. Zato se vyznačoval neposlušnou patkou vlasů, chlupatou hrudí a charismatem, který nutil sestry přesměrovat pečovatelské úsilí od lůžek pacientů k jeho válendě na lékařském pokoji. Zasvěcení tehdy věděli, že jeho život mimo kameru není tomuto schématu zase tak vzdálený.

V seriálu obloudil krásnou Andreu Čunderlíkovou (72) jako Inu a ta s ním nejen mizela ze záběru (což byl dobový způsob ztvárnění erotických scén), ale dokonce mu půjčila peníze na rozmařilý nákup zahraničního automobilu. Odvděčil se jí tím, že opustil svou seriálovou manželku Hanu Maciuchovou (†75) a vydal se za hlasem srdce.

Původně se mimochodem údajně zvažovalo jiné obsazení. Abrhám měl hrát mnohem méně profesně i vztahově úspěšného MUDr. Sovu juniora, jeho postava byla připravená pro Ladislava Freje (83).

V civilu tou dobou žil se zpěvačkou a herečkou Naďou Urbánkovou (†83). Seznámili se koncem 60. let při natáčení filmu Bahno a strávili spolu následujících osm let. Nikdy se ale nevzali. Když se pak seznámil s mladičkou Libuškou Šafránkovou (†68), byla z toho další láska. Velká, ale paralelní. Na rozdíl od Blažeje se jeho představitel k situaci zrovna čelem nepostavil. Dva roky udržoval poměr s oběma dámami, všichni z branže o tom věděli, jen Urbánková ne. Té to nakonec prozradila její kadeřnice. Že po zbytek života nezastávala funkci čestné předsedkyně Abrhámova fanklubu, je nasnadě.

„Byl to jeden z nejdelších vztahů mého života a z mé strany určitě nejsilnější,“ prozradila Urbánková v knize A příště lépe. Milovala ho, a dokonce se mu svěřila, že by s ním chtěla mít miminko. Odmítl to se slovy, že se na to ještě necítí. Když vyšla pravda najevo, utekla do USA, kde se později provdala za manažera Jana Nemejovského, s nímž pak měla dceru Janu Fabiánovou, také zpěvačku. Abrhám se v roce 1976 oženil s Libuškou.

Rozpaky kuchaře Abrháma

Pamětníci si asi vybaví televizní megaprojekt Rozpaky kuchaře Svatopluka z roku 1984. Diváci tehdy mohli hlasovat o tom, jak se Svatopluk Kuřátko v dané situaci rozhodne. Stačilo rozsvítit nebo naopak zhasnout doma světlo. Energetický dispečink prý tehdy sledoval odchylky ve spotřebě elektrické energie a podle jeho měření pak pokračoval děj na obrazovkách.

Byl to podvod, protože energetici nebyli schopni tak malé a krátkodobé odchylky rozeznat. Ve skutečnosti byly rozmístěny kamery na sídlišti v pražských Bohnicích, které rozsvěcování a zhasínání světel sledovaly jen lokálně. Podstatné ale je, že Josef Dvořák (82), který Sváťu Kuřátka ztvárnil a posunul se tak od estrádního pitvoření k charakternímu herectví, byl až druhou volbou.

Role byla původně napsána pro Josefa Abrháma. Ten ale celé šarádě od začátku nevěřil, a tak roli dostal Dvořák.

O otce se postaral jediný syn

Naposledy se Abrhám postavil před kameru v roce 2016 ve filmu Jiřího Stracha Anděl Páně 2. Když v červnu 2021 zemřela jeho milovaná manželka Libuška, stáhl se do ústraní. Na sklonku života se o něj staral jejich jediný syn, filmový dokumentarista Josef Abrhám junior.

Jak připomněl internetový magazín Dotyk, Josef mladší se rozhodl vzít si oba rodiče k sobě ještě za maminčina života a rekonstruoval kvůli tomu domek na Moravě. Libuška už ale stěhování nestihla. A tak se jedináček, sám otec pěti dětí, postaral alespoň o svého otce, jehož zdraví se také rapidně zhoršovalo. Zemřel necelý rok po své manželce, 16. května 2022.

17
fotek

Další články

Načítám