Hlavní obsah
Článek

Je to tu zase: Vánoce a s nimi sestava pohádek, kterou už v tomto období považujeme za povinnou. Je mimo jakoukoli představu, že by je neodvysílala některá z televizí, a i když jsme je všichni viděli snad stokrát a známe je nazpaměť, stejně se k nim znovu pohodlně usadíme a dáme si je ještě jednou. Známe je ale opravdu?

1. Pohádka, bez které by nebyly televizní Vánoce televizními Vánocemi, měla premiéru v roce 1959. Patřila vlastně k průkopnickým dílům: podílela se na formování filmové a později televizní pohádky jako žánru. Herečky se tehdy ještě nedělily na ty, které nějakou princeznu už hrály a které ne, hlavní roli ale bylo tak jako tak třeba obsadit. Režisér Martin Frič sáhl po:
2. Většina pohádek má původ v lidové slovesnosti. Z jednotlivých národů pak dříve či později vzešli autoři, kteří ústní podání přetavili do literární podoby. V případě Princezny se zlatou hvězdou se o to zasloužili:
3. Který konkrétní text se stal podkladem pro scénář této pohádky všech pohádek?
4. Princezna svou krásu maskuje kožešinovou pelerínou opatřenou kapucí. Z čeho byla ušitá?
5. Představitelka princezny Lady během natáčení fyzicky trpěla. Co ji tak trápilo?
6. Doba, v níž pohádka vznikala, si potrpěla na řády a vyznamenání všeho druhu. Kuchař v podání Stanislava Neumanna například obdržel hned tři:
7. Proč princezna Lada opustila své rodné království a domovský zámek?
8. Na kterém zámku se také natáčelo?
9. V pohádce se objevilo několik známých herců, kteří měli krásné role už předtím v Pyšné princezně. O kom z následující trojice to neplatí?
10. Filmová pohádka bez ústřední písně by byla jako král bez koruny nebo princezna bez věnečku. V tomhle případě se jmenuje Prstýnek něžný dala mi a zpívá ji ten nejpovolanější, princ v podání Josefa Zímy. „Láska je žár i hořký chlad, teskní muž na měsíci…“ A jak text pokračuje?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Další články

Načítám