Hlavní obsah
Článek

17. dubna 1969 měla premiéru divadelní hra Hospoda Na mýtince. Ověřte si, co všechno o této hře i Járovi Cimrmanovi obecně víte.

1. Začněme od píky. Víte, kde se širší veřejnost měla poprvé možnost dozvědět o existenci našeho národního velikána Járy Cimrmana?
2. Víte, jak pokračuje tato známá hláška ze hry Hospoda Na mýtince? „Notář mi vyprávěl, že dědeček byl vyhlášený samotář. Lidem se vyhýbal, nikoho kolem sebe nesnesl, ale odjakživa toužil stát se hostinským. Nejdřív si zařídil hospodu u silnice na Písek...“
Foto: archiv ŽDJC
3. Jak to dopadlo s vnučkou hostinského, která šla do města pro šafrán a trochu toho zázvoru ve hře Hospoda na mýtince?
Foto: archiv ŽDJC
4. V jedné z her Divadla Járy Cimrmana je zmínka o obryni Stáně. Jak se tato hra jmenuje?
5. Co zaznělo z úst náčelníka poté, co při cestě na severní pól vytáhl Varel Frištenský z pod kabátu housera?
6. Jedna z divadelních her měla původně jiný název – Herberk. O kterou z her se jednalo?
7. V jedné z her zazněla tato hláška: „Poslyšte, doktore Žábo, já jsem znal nějakýho inženýra Pulce. Nejste vy jeho otec?“ Jak zněla odpověď doktora Žáby?
8. „Vždyť je to tady jeden vedle druhého samý debil nebo blbeček! Vždyť se podívejte, debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček. Akorát támhle vzadu, to je snad jediná výjimka...“ Jakými slovy končí tato možná nejznámější věta z her Divadla Járy Cimrmana?
Foto: archiv ŽDJC
9. V roce 1983 byla natočena filmová biografie našeho největšího génia, Jára Cimrman ležící, spící. Protože film mapoval jeho život od dětství až po stáří, ztvárnilo jeho postavu vícero herců. Kdo ve filmu nepatřil mezi jeho představitele?
10. Na závěr máme otázku pro opravdové znalce, pravé cimrmanology. Víte, proč zní Járovo příjmení právě Cimrman?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Související témata:
Divadlo Járy Cimrmana

Další články

Načítám