Článek
Touto dobou by slavila. Gratulanti by stáli frontu, vázy by přetékaly květinami, povedené dárky by se střídaly s těmi méně povedenými. Bylo by jí 60 let. Jenže letos 5. května Simona Postlerová (†59) naprosto nečekaně zemřela. Smrt ji zastihla doma v pražském bytě, kde žila se svým synem.
„Nevím, co mám říct, nemůžu to nějak vůbec pobrat, strašně mne to mrzí, taková zlatá osůbka…,“ řekla Super.cz se slzami v očích Romana Goščíková, herecká kolegyně, majitelka a ředitelka Divadla Radka Brzobohatého.
Netušila, co se mohlo stát. O žádné nemoci Simona nemluvila. „Měla naopak velké plány, o kterých jsme si povídaly,“ popisovala.
„Troufám si říct, že jsme byly víc než jen kolegyně, měla jsem ji moc ráda jak na jevišti, tak lidsky. Proto jsem byla ráda, že hraje u mne v divadle, a těšily jsme se, že si spolu příští týden zahrajeme i v našem seriálu.“ Obě totiž měly role v projektu TV Prima Parťák na baterky. Natáčení bylo zhruba v polovině.
Sebevraždu lékaři vyloučili
Spekulovalo se i o jejím dobrovolném odchodu ze světa, pro který se měla rozhodnout kvůli finančním problémům, či proto, že se ani po letech nesmířila s úmrtím milovaného manžela muzikanta Zdeňka Hráška (†62), který v roce 2016 podlehl rakovině.
Deník Blesk ale po čase s odvoláním na jejího syna Damiána Hráška zveřejnil závěry pitevní zprávy, kde se podle něj píše, že šlo o náhlé úmrtí v důsledku selhání srdce. Damián, který trpí poruchou autistického spektra a o kterého Simona i v jeho dospělosti pečovala, se tři měsíce po smrti maminky přestěhoval z bytu na Vinohradech do chráněného bydlení v Praze 8.
Sbírka s dluhy nesouvisela
Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka také vyvrátil informace o hereččiných údajných velkých dluzích. Podle něj byla neveřejná sbírka, kterou s kolegy založil, určena na pomoc její rodině.
„Na základě nápadu dvou kolegyň z divadla jsme se rozhodli pomoci a obratem jsme zřídili neveřejnou sbírku,“ vysvětlil webu Idnes.cz. „Důrazně odmítáme, že řešíme jakékoliv dluhy,“ uvedl Kepka s tím, že sbírka je výrazem prosté solidarity kolegů a nejbližších přátel, kteří vědí, čím vším si rodina Postlerové prošla.
Z přednášek do Národního
Narodila se v Plzni 9. listopadu 1964. Už od dětství se chtěla věnovat herectví. Její generace už nemusela přesvědčovat rodiče, že herectví není jen navoněná bída. Otec byl režisérem a matka herečkou, která později se stala vyhledávanou hlasovou poradkyní. Studovat šla na gymnázium, které úspěšně dokončila. Po gymnáziu nastoupila na pražskou DAMU. Už během studia začala hrát v Národním divadle.
Stalo se jejím prvním angažmá a osudové pro ni bylo i po osobní stránce. Právě tam potkala svého budoucího manžela a životní lásku kytaristu Zdeňka Hráška. V roce 1991 se vzali, rok nato na svět přišla dcera Jana Magdalena, o další dvě léta později syn Damián. Ten byl podle Postlerové veselé a usměvavé dítě. „V jedenácti letech se ale něco stalo a začal smutnit,“ uvedla v pořadu ČT 13. komnata.
Synova diagnóza, manželova smrt
Rodiče si všimli, že se synem není něco v pořádku, a jezdili s ním po vyšetřeních, až se ukázalo, že trpí Aspergerovým syndromem, jednou z forem autistických poruch. Později mu lékaři diagnostikovali také schizofrenii. Péče o něj byla pro Simonu a jejího muže velmi náročná, osud jí ale připravil ještě těžší chvíle.
O manželovi vždy mluvila s velkou láskou jako o skvělém partnerovi i báječném otci. O to těžší pro ni bylo, když vážně onemocněl. V roce 2005 mu lékaři našli melanom v oku, o které později přišel. Rakovina se ale poté přestěhovala do jater a Hrášek v roce 2016 zemřel. Na všechno – včetně péče o syna – zůstala sama.
Role, na kterou byla hrdá
Po Národním prošla ještě Hudebním divadlem v Karlíně i divadlem Ungelt. Od roku 1992 byla v angažmá v Divadle na Vinohradech.
I když filmových a televizních rolí nedostávala nikdy moc, stojí za to si ji připomenout z poslední doby jako dlužnici Sobotkovou ve skvěle natočeném a stejně skvěle herecky obsazeném dramatu režiséra Petra Slavíka Tancuj Matyldo. Do své postavy vnesla kus tragické osobní zkušenosti: Snažila se obměkčit zásadového exekutora (sic!) Karla Rodena, aby jí vrátil počítač zabavený jejímu umírajícímu manželovi. Když se ve vymahači dluhů nakonec přece jen hnulo svědomí, bylo už pozdě…
Objevovala se také v seriálech, jako byly Hotel Herbich nebo Poslední sezóna. Podobně jako polovina českých hereček a herců prošla také Ordinací v růžové zahradě. Skvěle také dabovala, hlas propůjčila například Audrey Hepburn, Monice Bellucci či Emmě Thompson. Byla také vyhledávanou recitátorkou a interpretkou audioknih.
„I když jsi ztvárnila obrovské množství hereckých rolí, role, na kterou jsi nejvíc hrdá, je role maminky. Tvoje děti byly tvoje všechno. Vím, jak moc jsi nás milovala,“ pronesla ve smutečním projevu na maminčině pohřbu dcera Jana Magdalena. Krátce před smrtí se Simona Postlerová stala i babičkou. Tuto životní roli si už ale neužila.