Hlavní obsah
Článek

Jeho role byly spíš menší než větší, často ale komediální. V začátcích své dráhy sice vytvořil i pár postav milovníků, ty ale byly podle jeho vlastních slov také spíš k smíchu.

Známe ho třeba jako kominického mistra Jonáka v Soukupově Discopříběhu z roku 1987. „Profesionál a velmi vtipný člověk,“ pronesl na jeho adresu pro web Kinotip2.cz Rudolf Hrušínský nejmladší, který si zahrál jeho učňovského svěřence.

Karel Vochoč (†57) se narodil před 95 lety, 7. dubna 1930 v Praze, na tehdejší dělnické periferii zvané Žižkov. Už od dětství zpíval v Kühnově dětském rozhlasovém sboru a statoval v Národním a Vinohradském divadle.

Po válce nejdříve v letech 1948–1963 prošel oblastními scénami v Jihlavě, Novém Boru, Opavě a Českém Těšíně. Nakonec se stal a do konce svého života zůstal členem ostravského Státního divadla, kde byl dokonce v letech 1974–1981 uměleckým šéfem činohry.

Odboj obestřený tajemstvím

Zároveň s hereckou kariérou ale budoval i kariéru funkcionáře. Různé politické činitele a funkcionáře všech úrovní ztvárňoval také na jevišti, v televizi i na filmovém plátně. Což o to – k levicovému smýšlení a pozdějšímu vstupu do KSČ ho předurčovalo už žižkovské dětství.

V médiích se ale můžete opakovaně dočíst, že po německé okupaci Československa se mu podařilo uprchnout takzvanou jižní cestou do Jugoslávie, kde se přidal k partyzánským oddílům velitele Josipa Broze Tita, pozdějšího prezidenta země, a formovaly ho i hrůzné zážitky z té doby.

Jak se to ale povedlo devítiletému klukovi a jaké využití pro dítě měli odbojáři v horách, to zůstává tak trochu obestřeno tajemstvím.

Ostravská celebrita

Jako ostravská celebrita měl zajištěné role v televizních inscenacích a seriálech, které produkovalo zdejší studio Československé televize. Dramaturgové a režiséři si bez něj nedokázali představit díla, jako byla Stříbrná pila, Plechová kavalérie, Přátelé Zeleného údolí, Bez ženské a bez tabáku nebo Velké sedlo.

Vochoč miloval motoristické sporty, na motorce a autem také rád jezdil. A nejen po své rodné zemi: Autem projel Řecko, Sicílii, Sardinii, Korsiku, samozřejmě Sovětský svaz, navštívil severní Afriku, Blízký východ, podíval se i za polární kruh.

„Karel byl výborný herec, bezvadný chlap, absolutní profesionál, pozitivně naladěný člověk, žádné chmury. Padli jsme si velmi do noty! Vždy uměl text, a navíc to uměl zahrát,“ ocenil ostravskou legendu režisér Jaroslav Soukup, který byl zároveň Vochočovým kamarádem.

„Velmi mě mrzelo, když náhle zemřel. Rozváděl se a odešel ze svého bytu v Ostravě do nějakého menšího a začal si ho zařizovat. Když jsme spolu mluvili naposledy, tak mi říkal: Jardo, to je pohoda, už mám novou ledničku a kanape, ze kterého koukám, jak to všechno dodělám. Asi za týden jsem se dozvěděl, že zemřel na infarkt,“ vylíčil Soukup.

Karel Vochoč zemřel 12. července 1987, v pouhých 57 letech. Premiéry Discopříběhu už se nedožil.

8
fotek
Související témata:
Karel Vochoč

Další články

Načítám