Hlavní obsah
Článek

Jako dítě byla prý tak ošklivá, že ji rodiče schovávali v kočárku pod záclonkou. Rozhodně tehdy nic nenaznačovalo, že z ní jednou bude televizní hvězda. Ostatně televize byla v roce 1931, kdy se narodila, ještě hudbou budoucnosti.

Skotský vynálezce John Logie Baird teprve 26. ledna 1926 v Londýně poprvé veřejně předvedl přenos živého obrazu. První televizor v Československu sestavil až v roce 1935 Jaroslav Šafránek. O rok později zahájila britská BBC pravidelné vysílání pro veřejnost, Československá televize „kontrovala“ 1. května 1953 zkušebním vysíláním ze Studia Praha v Měšťanské besedě.

A už 3. listopadu téhož roku se poprvé vysílal televizní pořad pro děti, jehož hvězdami se stali čertík Bertík, Kačenka – ale hlavně Štěpánka Haničincová (†68). Televizní „maminka“ tisíců dětí nebo také kamarádka Štěpánka.

O dvě dekády později ji z Kavčích hor vyhodili, protože dcera Saša s celou rodinou emigrovala. Po listopadu 1989 sice dostala možnost vrátit se na obrazovku, směla ale být už jen „babičkou Štěpánkou“. A to jí v žádném případě nevyhovovalo.

Spíš kamarádi než manželé

Pojďme ale vyplnit pár bílých míst, která vznikla touhle dějovou zkratkou. Narodila se jako Štěpánka Hubáčková. Otec byl švec, matka pracovala jako dělnice v továrně. Mladšího bratra v deseti letech zabil granát, který našel krátce po skončení války v lese. Maminka se pak pokusila o sebevraždu.

Vystudovala obchodní školu, začala dokonce pracovat jako obchodní korespondentka na ministerstvu zahraničí, ale nevydržela tam dlouho. Toužila se stát herečkou. Nastoupila na herecký obor DAMU, přijímačky ale dělala tajně, bez vědomí rodičů. Po dvou letech přešla na obor dramaturgie. Absolvovala v roce 1955, kdy už byla dva roky tváří dětského vysílání.

Na škole se poznala se svým prvním manželem Petrem Haničincem (†77). Ten před přijímačkami dokonce utekl z domova, když oznámil rodičům své rozhodnutí a sklidil bouřlivou reakci. Nějaký čas se pak živil jako barový pianista.

O rok starší bouřlivák jí imponoval, svatba na sebe nenechala dlouho čekat a brzy poté se jim narodila dcera. „Naše partnerství bylo víc kamarádstvím než manželstvím a časem jsme se přirozeně rozešli,“ popsala s odstupem let tento vztah pro týdeník 5+2.

Roky s Janem Přeučilem

Haničincovou další manželkou se stala Marie Kyselková, Lada z pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele, která s ním už během natáčení byla těhotná. I s ní se rozvedl, odešel k rozhlasové redaktorce Evě Kopecké, po třetím rozvodu zakotvil u zlatnice Radmily.

Štěpánka si jeho příjmení ponechala, i když se vdala podruhé a pak ještě potřetí. Druhým manželem byl režisér Jan Valášek (†41), díky němu se ocitla i před filmovou kamerou. Nejdřív v jeho absolventském snímku V ulici je starý krám z roku 1955, pak hlavně v dílech určených dětem. Režisér v roce 1968 předčasně zemřel.

Později při práci potkala herce Jana Přeučila (87). „Oba jsme měli za sebou nepodařená manželství, já dokonce druhé, byli jsme trochu osamocení ztroskotanci. Já v něm poznala báječného člověka a nespletla jsem se,“ vzpomínala na muže, se kterým prožila 28 let, až do své tragické smrti.

Manžel ji našel v jejich vinohradském bytě bez známek života před 25 lety, 27. října 1999. Upadla na topení a utrpěla zranění hlavy, kterému podlehla.

Deprese a alkohol

„Večer před představením v karlínském divadle jsem jí ještě volal, zněla unaveně, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by byl nějaký problém. Tehdy jsem moji milovanou Štěpánku slyšel naposledy,“ vzpomínal Jan Přeučil pro web Prima ženy. „Bohužel už jí nebylo pomoci. Zastavilo se mi srdce, byl jsem totálně v šoku a netušil jsem, co mám dělat,“ prozradil nestárnoucí bard.

Po nevydařeném televizním comebacku podle Přeučila upadala do hlubokých depresí. „Tam se s nimi, bohužel, potkal alkohol a i to byl důvod, že upadla na to topení,“ vzpomíná Přeučil na osudný den.

Po hodinách hrůzy, které tehdy prožil, zazvonila u jeho dveří tehdejší sousedka, herečka a představitelka první Popelky Eva Hrušková (72), která si prožila v uplynulém manželství také těžké chvíle s člověkem, kterého ovládl alkohol.

„Evinka tenkrát zazvonila, přinesla bábovku a řekla mi: Sousede, ať se necítíte tolik sám. A kdybyste cokoli potřeboval, stačí zazvonit. Nebudete mi to věřit, ale ona byla první a jediná, kdo tehdy přišel, a v té hrůze a stále ještě šoku to bylo pohlazení po duši,“ přiznal Jan Přeučil. Od té doby, tedy právě čtvrt století, jsou spolu.

Ke konci života se Štěpánka Haničincová dočkala ještě malé satisfakce v podobě uvedení do Dvorany slávy při televizní anketě TýTý ročníku 1998.

9
fotek
Související témata:
Štěpánka Haničincová

Další články

Načítám