Článek
Brazilská modelka a influencerka Débora Peixoto (32) opět rozvířila vody sociálních sítí svými kontroverzními kosmetickými praktikami. Po nedávném použití pleťové masky z vlastních výkalů nyní propaguje ošetření pleti vlastní močí, které má údajně zajistit „zářivou a zdravou pleť“.
Débora, která své beauty tipy sdílí s 680 000 sledujícími na instagramu a dalšími 200 000 na tiktoku, je přesvědčená, že její přístup je správný. „Rozhodla jsem se to vyzkoušet, protože jsem viděla příběhy lidí, kteří tvrdili, že jejich pleť je po této metodě zdravější. Vnímám to jako přírodní řešení pro dokonalou pleť. Je to zdarma, ekologické a opravdu účinné,“ sdělila v jednom ze svých videí.
Podle ní se již po několika týdnech její pokožka stala jemnější, zářivější a bez skvrn. „Je to působivé. Nyní jsem zařadila ošetření močí do své denní péče,“ dodala s tím, že se cítí krásnější než kdy dřív.
Odborníci však nadšení nesdílejí a důrazně varují před podobnými experimenty. Dermatoložka Dr. Emily Carter uvedla, že používání moči na pokožku není z lékařského hlediska vhodné.
„Moč obsahuje odpadní látky, které naše tělo vylučuje, a není určena k opětovnému použití na pokožce. Podobné experimenty mohou vést k podráždění kůže, infekcím a vážným zdravotním problémům,“ vysvětlila pro NeedToKnow. Podle ní je třeba k takovým praktikám přistupovat velmi opatrně, protože mohou poškodit přirozenou bariéru pokožky.
Přesto se najdou lidé, kteří se tímto trendem inspirovali, což sociální sítě potvrzují množstvím komentářů a reakcí. „Tohle už překračuje všechny hranice! Nechápu, proč tohle někdo dělá,“ napsal jeden ze sledujících. Jiní se ptají, zda je opravdu nutné pro slávu a sledovanost zajít tak daleko. „Je to jako sledovat nehodu – děsí vás to, ale nemůžete od toho odtrhnout oči,“ přiznala další ze sledujících.
Débora však na kritiku reaguje s klidem. „Každý má právo na svůj názor, ale já se cítím dobře a moje pleť mluví sama za sebe,“ prohlásila. „Dělám to pro sebe, svou krásu a také z lásky k přírodě. Pokud to někomu vadí, je to jeho problém.“
Podobné případy znovu otevírají debatu o vlivu influencerů na veřejnost. Lékaři a odborníci apelují na zdravý rozum a doporučují držet se ověřených metod péče o pleť. „Než se pustíte do podobných experimentů, vždy si ověřte informace a zvažte možné důsledky,“ uzavírá Dr. Carter.