Článek
Baťovský odkaz je možné najít po celém světě, ale nejsilněji zastoupený je bez pochyby ve Zlínském kraji. Vydejte se do Baťova regionu a objevte vše, co tato lokalita plná industriální architektury, technických unikátů, ale i krásné přírody nabízí.
Zlínem po stopách Baťů
Když vystoupíte na zlínském vlakovém nádraží, ocitnete se prakticky uprostřed komplexu baťovských továren z červených cihel. Některé z nich jsou pečlivě opravené a restaurované, v jiných ještě najdete původní interiéry nebo vybavení. A dodnes tady jedou stroje na výrobu bot.
Ideálním výchozím bodem k poznání regionu je 14|15 BAŤŮV INSTITUT, kde sídlí nejen krajské infocentrum, ale také Muzeum jihovýchodní Moravy s expozicí Princip Baťa s největší sbírkou obuvi ve střední Evropě. Jen pár kroků odtud se do výšky téměř 78 metrů tyčí Baťův mrakodrap s legendární pojízdnou kanceláří J. A. Bati, páternosterem, vyhlídkovou terasou i kavárnou s nádherným výhledem na celé město.
Za návštěvu rozhodně stojí vrcholné dílo zlínského funkcionalismu – Památník Tomáše Bati, jehož autorem je věhlasný architekt František Lýdie Gahura. Budova zvenku vypadá jako zářivý krystal, který svou hmotou nápadně připomíná typický rastr továrních budov. Uvnitř je jeho dominantou schodiště ve tvaru písmene Z a maketa letounu Junkers F13, v němž roce 1932 zahynul Tomáš Baťa.
Jaká by to byla návštěva Baťova regionu bez nahlédnutí do rodinného sídla „krále obuvi“. Vila Tomáše Bati se stala svědkem řady přelomových událostí. Byla místem setkávání a důležitých jednání, dnes tady sídlí Nadace Tomáše Bati. Zajděte na prohlídku vily a nahlédněte třeba do šéfovy pracovny.
Daleko za hranice Zlína
Baťův region přechází ze Zlína plynule dál k technickým unikátům v Otrokovicích, vodní cestě Baťův kanál, nedokončené dálnici v Chřibech nebo železnici ve Vizovicích, které měly sloužit jako komunikace distribuující Baťovy výrobky dále do světa. Baťovy stopy najdeme také ve městech Třebíč, Sezimovo Ústí či slovenské Partizánske. Tyto takzvané „malé Zlíny“ vznikaly po celém světě jako tovární satelitní města po vzoru zlínského urbanismu.
Baťův region je první projekt, který sdružuje aktéry a místa zabývající se baťovským odkazem. Zahrnuje komentované procházky po architektuře města Zlína, Zlínský architektonický manuál i místa, kam si v baťovských kulisách můžete zajít na kávu. Rozšiřte si obzory a vydejte se za poznáním jak architektonických skvostů, tak i vizionářského smýšlení rodiny Baťů. Stejně jako kdysi urbanisté dokonale naplánovali město Zlín, můžete i vy naplánovat svůj výlet díky online rozcestníku www.batuvregion.cz.
Projekt Východní Morava v pohybu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.