Článek
Celá Británie se zahalila do smutku. V sobotu odpoledne se konalo poslední rozloučení s princem Philipem (†99). Pohřeb probíhal v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Protože si Philip nepřál státní pohřeb, jednalo se o smuteční ceremoniál bez účasti veřejnosti.
Horní nádvoří zvané Quadrangle bylo zaplněno příslušníky armády, kteří připomínali princovu vojenskou kariéru i jeho vztah k ozbrojeným složkám. Smuteční procesí bylo vedeno vojenskou kapelou britských granátníků. Vojáci poté odnesli rakev s princovými ostatky na Land Rover, který ho odvezl do kaple sv. Jiří.
Poté zazněla minuta ticha a čestná stráž umístila rakev do kaple, kde se konala zádušní mše. Za vozem s Philipovou rakví šli v průvodu jako první princ Charles (75), vnuci William (42) a Harry (40) podle očekávání nestáli vedle sebe. S nimi se k průvodu připojili další členové rodiny a například vévodův osobní tajemník. Samotná královna se do kaple přesunula vozem Bentley v zadní části průvodu, oddělena od ostatních. Během zádušní mše seděla královna osamocena z důvodu koronavirových opatření.
(t’as envie de casser les codes, les protocoles, les barrières, pour lui faire un câlin) #PrincePhilipfuneral pic.twitter.com/Rp7Tst1GBl
— Madame Clairon (@Madame_Clairon) April 17, 2021
Královna Alžběta II. během zádušní mše za svého manžela prince Philipa
Ostře sledovaný byl především princ Harry, který z rozhodnutí královny nešel bok po boku vedle svého bratra Williama. Toho údajně velmi rozlítil kontroverzní rozhovor Harryho a Meghan s Oprah Winfrey, v němž vévodkyně mimo jiné zmínila rasismus v královské rodině a myšlenky na sebevraždu. Samotná Meghan se pohřbu neúčastní. Lékař jí kvůli pokročilému stádiu těhotenství cestu nedoporučil.
Princ Philip, vévoda z Edinburghu, zemřel 9. dubna ve věku úctyhodných 99 let. Po 28denním pobytu v nemocnici a operaci srdce se vrátil domů, za zdmi Windsoru se pak pokojně vydal na svou poslední cestu.