Hlavní obsah
Článek

S přibývajícím objemem zkonzumovaného alkoholu se před pijany mění žabáci a ošklivky v prince a princezny. Tento fenomén je znám dobře všem těm, kteří se jednou pořádně opili a ráno probudili vedle někoho, kdo by je ve střízlivém stavu vůbec nepřitahoval. Vědci z Londýna sice na tyto stavy nemají lék, ale už vědí, proč k takovým situacím dochází.

Alkohol totiž utlumuje činnost té části mozku, která vnímá symetrii neboli atraktivitu tváře. Čím je mozek opilejší, tím je jeho schopnost vnímat krásu druhého omezena a všechny tváře začnou mít stejnou „kvalitu“ z hlediska symetrie a přitažlivosti.

Většina živočichů včetně člověka má biologicky předurčeno silně vnímat symetrii jedinců jako velmi atraktivní, protože symetrický jedinec má velmi kvalitní geny a je ideálním protějškem k reprodukci.

„Podle naší studie střízlivé pokusné osoby mnohem více upřednostňovaly symetrické tváře a lépe dokázaly také určit ty tváře, které symetrické opravdu byly, zatímco opilí jedinci v tomto naprosto selhávali,“ tvrdí psychologové z Roehampton University v Londýně.

Zajímavé přitom je, že ženy byly v posuzování symetrie obličeje pod vlivem alkoholu horší než muži.

Související témata:

Další články

Načítám