Hlavní obsah
Článek

Psychoterapeutka a internistka Kateřina Cajthamlová (62) se proslavila díky televiznímu pořadu Jste to, co jíte. Byla tehdy tou přísnou Kateřinou, která lidem toužícím po zhubnutí nekompromisně vyhazovala jídlo z ledničky. Nekompromisní je dodnes, na řadu témat má jasný, často vědecky podložený názor.

Její dědeček říkával, že aby člověk poznal sám sebe, musí prý padnout na dno a zažít slávu. A Kateřině Cajthamlové se to díky populárnímu pořadu podařilo v jeden moment. Na nabídku kývla, aby s dětmi měla střechu nad hlavou, vybrala si tak poprvé peníze, a ne život. A proslavila se, znala ji tehdy celá republika a to se dodnes nezměnilo.

Jak ale nahlížela na to, že se začala veřejně řešit i její váha a vzhled? Podle ní na to měli lidé a média právo. „Když je člověku 62 let, je nesmysl vypadat jako ve dvaceti. Mám relativně dlouhověké geny od lidí, kteří se snažili být se sebou v souladu,“ pochvalovala si v podcastu Bubliny a dodala, že jeden z největších darů rodině je podle ní nezávislost starší generace, která nevyžaduje „výměnu plínek“.

Proč se vlastně neustále řeší, že bychom měli být hubení? „Existují lidé, kteří nepoměřují ostatní podle hmotnosti a tvaru těla, ale podle zdravotního stavu, výkonnosti, podle psychických kvalit, znalostí, zajímá je, zda je člověk velkorysý, přátelský a laskavý. A to lidé, kteří se honí za postavou, většinou nejsou,“ říká a dodává, že nemá-li člověk dostatek sebeúcty, má to vliv i na jeho životosprávu, nahází totiž pak do sebe doslova kdeco. „Důležité je mít pozitivní vztah sám k sobě, vážit si sebe sama a tlačit i na hranice komfortu, abyste se vyvíjeli a nečekali jen na potlesk.“ Pak jste totiž otužilejší a sebevědomější.

A co si populární doktorka myslí o tolik propagovaném přerušovaném půstu? Má opět zcela jasno. Intermittent fasting se podle ní chybně překládá jako přerušovaný půst, ale ve skutečnosti se jedná o  přerušované hladovění, které je škodlivé zejména pro děti, staré lidi a ženy. „Po dvanácti hodinách hladovění organismus nastartuje tzv. hladovějící metabolismus, jehož cílem je zachránit život hladovějícího.

Dělat tuto experimentující ptákovinu mohou mladí zdraví muži v rámci tréninku. A ne po dobu delší než čtyřicet hodin v kuse. Přerušované půsty jsou pro zdraví stejně užitečné jako přerušovaná soulož pro neotěhotnění. Je to nesmysl,“ uzavírá Kateřina Cajthamlová.

Další články

Načítám