Hlavní obsah
Článek

Moderátor Jan Kraus (71) byl ve čtvrtek dopoledne v Praze účastníkem potyčky s papparazzi fotografem, který se snažil zvěčnit Krausovu partnerku Ivanu Chýlkovou (61) (47). Fotograf tvrdí, že mu moderátor poranil ruku, ovšem policie, kterou na místo Kraus přivolal, naopak uvádí, že ke zranění nikoho nedošlo. Fotograf původně zvažované trestní oznámení nepodá.

„V 10:50 došlo k incidentu mezi dvěma muži v ulici Na Hřebenkách. Jednalo se o lehčí incident, ke kterému byla přivolána naše hlídka. Nedošlo k žádnému zranění a přítomní policisté tak oběma pánům jen domluvili. Byli poučeni, že se musí dostavit na stanici k podání vysvětlení," sdělila Novinkám mluvčí pražské policie Eva Miklíková a dodala: "Jednalo se jen o přestupek, který nejspíš policisté předají ke správnímu řízení patřičnému úřadu.“

"Fotograf byl Janem Krausem za přítomnosti policistů donucen vymazat pořízené snímky z paměti fotoaparátu. Policisté mu doporučili, aby, pokud chce podat trestní oznámení, navštívil lékaře a vyžádal si o zranění lékařskou zprávu. Nakonec se rozhodl, že trestní oznámení nepodá," sdělila Novinkám Mirka Vilímová, majitelka agentury Showpix. Jméno svého zaměstnance ale neposkytla.

O vyjádření jsme požádali i moderátora a jeho partnerku Ivanu Chýlkovou. Na sms zprávy nereagovali a telefony nezvedali. V pořadu Jan Kraus a blondýna Frekvence 1 ale moderátor prohlásil, že fotograf porušil zákon na ochranu osobních údajů, když fotografoval dům, ve kterém s Chýlkovou žije.

"Utíkal. Jsem výborný běžec, tak jsem ho doběhl a držel do příjezdu policie. Šlo také o stalking, nemístné obtěžování. Musí se s tím skončit, my nejsme lovná zvěř," řekl Kraus s tím, že si počká, co napíše o incidentu bulvární tisk a pak ho případně zažaluje. Celou událost má prý natočenou na video a zvažuje jeho odvysílání ve svém pořadu na Primě.

Podle právníka Jana Lžičaře by Kraus s trestním oznámením kvůli stalkingu zřejmě neuspěl. "Z toho, jak je událost popsána, se nedomnívám, že by jednání fotografa bylo možno kvalifikovat jako nebezpečné pronásledování, tak jak ho upravuje trestní zákon," řekl Lžičař.

"Rozhodné je hledisko dlouhodobosti takového jednání, dále může být otázka, nakolik to pana Krause omezuje v obvyklém způsobu života, ale zejména, a to považuji za podstatné, nakolik takové jednání je způsobilé vzbudit v pronásledovaném důvodnou obavu o život či zdraví nebo o život a zdraví jemu blízkých," dodal pro Novinky Lžičař .

Fotograf se prý ničeho nedopustil

Podle dalšího advokáta Jakuba Drábka v tomto případě žádným způsobem nedošlo k porušení zákona, neboť fotografování známých osobností není primárně přestupkem, trestným činem nebo jiným prohřeškem proti zákonu.

"Tím už by ale mohlo být nevhodné použití těchto materiálů, k čemuž však ve zmiňovaném případě pravděpodobně nedošlo," uvedl Drábek.

Stejný výklad zákona se podle něj dá použít i na údajné zneužití osobních dat, kterého se podle Krause měl fotograf dopustit tím, že při fotografování Chýlkové zachytil i dům partnerů s popisným a orientačním číslem.

Policie údajně chybovala

Postup policie, která měla spolu s Krausem donutit fotografa vymazat snímky z fotoaparátu, tvrdě kritizuje.

"Připadá mi příliš tvrdé a až hraničící s legálním postupem policie, pokud skutečně donutila fotografa dotyčné fotografie vymazat. Při podezření ze spáchání trestného činu by v úvahu maximálně přicházelo zadržení věci a následné řízení. Podle všech dostupných informací ale v tomto případu k zadržení věci nebyl jakýkoliv důvod,“ dodává Drábek.

Ke konfliktům s fotografy v Česku nedochází běžně. Několik jich má za sebou bývalý premiér Mirek Topolánek. Ondřej Vetchý měl zase před lety na letišti údajně zhmoždit ruku fotografovi bulvárního deníku. Herec ale napadení tehdy popřel.

Související témata:
Potyčka

Další články

Načítám