Článek
Začalo to jako výzkum magnetického impulzního pole, pokračovalo několikamilionovým grantem z ministerstva a více než desetiletým výzkumem. Výstupem je přístroj na tlumení projevů akné, který rok po uvedení na trh používá 30 tisíc lidí v 10 zemích světa. Akné je totiž stále častějším důvodem návštěv kožního lékaře.
Přístroj na doma
„Přístroj Face-Up! lze použít k denní kosmetické péči o pleť. Může se souběžně s léčbou používat u běžných lehkých forem akné, které nevyžadují návštěvu lékaře. Pokud jsou formy akné závažnější, je vždy nutné postup konzultovat s lékařem. Zde může přístroj působit jako podpora léčby. Při pravidelném používání aknózní morfy usychají a dochází k hojení postiženého místa,“ uvedla dermatoložka Petra Trojanová. Těžší formy akné je podle ní nutné už léčit v kombinaci s dalšími léčivy.
Malá revoluce
Face-Up! přinesl do kosmetiky malou revoluci. Jedná se o první přístroj na světě, který využívá kombinaci účinků plošného impulzního magnetického a světelného pole a tepla. Lidé jej mohou používat doma, odpadá tedy návštěva kosmetických salonů i různých lékařských procedur. Použití přístroje je přitom jednoduché, bezbolestné a hlavně bez vedlejších účinků.
Vrací ztracené sebevědomí
„Mám syna, kterému je 21 let a má hodně silné akné. Pravděpodobně tyto problémy podědil. Nikdo z rodiny je ale neměl až takové. Než začal Face-Up! používat, měl mokvavé fialové tváře,“ vzpomíná paní Lubomíra. Vzhledem k tomu, že si rodina nemohla z finančního hlediska dovolit pravidelné laserové ošetření, hledala řešení jinde. „Před Vánocemi jsem na internetu našla odkaz na Face-Up!. Našetřili jsme a přístroj koupili. Dnes, po necelých třech měsících používání, má syn celkem běžný průběh akné, bez mokvajících prohlubní a velkých boláků. Protože se mu akné tvoří v podstatně mírnější podobě, postupně se mu hojí původní známky poškození tváří a vrací ztracené sebevědomí,“ popsala Lubomíra.
Vyléčit akné? Pomůže věda
Výzkum a klinické testování trvaly deset let. Jako první z něj vědci vytvořili přístroj Face-Up! proti akné, na kterém si ověřili účinnost fyzikální metody na regeneraci kůže i v praxi. „Máme na přístroj ohlasy z celého světa, také nám píší lidé trpící lupénkou, že jim v oblasti obličeje při použití přístroje lupénka mizí, proto jsme se rozhodli ve výzkumu pokračovat právě u této nemoci,“ konstatuje Michal Rampl, syn vědce, který pomohl převést výsledky vědeckého výzkumu svého otce do reálného života.
Pomoc při léčbě lupénky?
„Z předchozího výzkumu víme, že by přístroj mohl dobře fungovat na lupénku, ale i na urychlení léčby otevřených ran nebo popálenin,“ konstatuje vědec Ivan Rampl. „Teď chceme vytvořit mezioborový tým složený z odborníků z oblasti fyziky, elektroniky, biochemie a medicíny. Budeme zkoumat správné parametry nastavení světelného pole, značný čas zaberou také klinické zkoušky.“ Do výzkumu by se měly zapojit Vysoké učení technické, Karlova a Masarykova univerzita a Biofyzikální ústav Akademie věd. Většina těchto institucí se podílela i na předchozím výzkumu.